Bir perde daha kapandı

02 May 2021

Koronavirüs nedeniyle  Kadıköy Theatron da perdelerini kapattı. Oyuncular ve yazarlar, 'Tiyatroların kapanması politiktir' diyerek, iktidarın sessizliğini eleştirdi

Koronavirüs nedeniyle Türkiye'de kültür-sanat emekçileri zor zamanlardan geçiyor. İktidarın destek vermediği müzisyenler intihara sürükleniyor, özel tiyatrolar bir bir kapanıyor. Onlardan biri de Kadıköy Theatron oldu. Kadıköy Theatron, twitterdan yaptığı açıklamayla  "Oyunlarımızı bir şekilde oynamaya devam etmek ümidiyle… Esen kalın" ifadelerine yer verdi. Açıklamada, Kadıköy Theatron'un koronavirüs salgını sürecinde kapanan 'bir diğer tiyatro' olduğu vurgulandı.

Birçok oyuncu ve yönetmen Kadıköy Theatron'un kapanmasına sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

'Çıkmaza girdiler'

Dramaturg, oyuncu, yönetmen ve KOMA Sahne'nin kurucusu Ilgın Sönmez, sosyal medya hesabından Kadıköy Theatron'un kapanmasına tepki göstererek, "Theatron oyuncuları çıkmaza girdi ve devam edemeyeceklerini açıkladılar. Yorgun ve madden 'fazla' borçlular. Alternatif tiyatro sahnesine dönüştürdükleri mekandan çıktılar. Başka sahnelerde oynayacaklar. Tamam. Mekana ne olacak? Kadıköy, sahnelerini kaybedemez" ifadelerini kullandı. 

'Tiyatroyu dükkan sanıyorlar'

Yönetmen ve Moda Sahnesi'nin kurucularından Kemal Aydoğan da Twitter hesabından bir açıklama yaparak, "Göz göre göre geldi bu kapanma haberi. 13 aydır bunu zikrediyoruz yüksek sesle. Özel tiyatroların ayakta kalabilmek için desteğe ihtiyacı var diyoruz devlete, belediyelere. İkisi de 'olması gerekene' dair kılını kıpırdatmadı. İkisi de bu sonuçtan sorumlu. Ve tabi ki bizler de... Biz özel tiyatrocuların sorumluluğunu da unutmayalım. Bizler de müzakere masalarında bu işin çözüleceğini sandık. 13 aydır devletle sonuç alınamayan toplantılara fazla bel bağladık. Hiçbir belediyeyi deşifre etmedik. Belediye binasını işgal etmedik. Usluluğumuz göz doldurdu" diye belirtti.

Özel tiyatroların kamu varlığı olarak görülmediğini vurgulayan Aydoğan, "Tiyatroları, özel tiyatroları bizim dükkanımız sanıyorlar. Tiyatroyu dükkan sanıyorlar. Bu sanma da tabi ki tiyatrocuların da payı var. Ancak böyle bir tehlikeyi görmek ve onu sanatın, kamusal sanatın alanına çekmek 'kamu yönetiminin' temel işi. Ödenekli tiyatrolar dışında kalan özel tiyatrolara 'kamu varlığı' muamelesi yapılmıyor. Özel tiyatroların hepsini 'ticarethane' olarak değerlendiriyor. Bu bakışın yıkılması gerekir" dedi.

'Tiyatroların kapanması politiktir'

Diğer tepkiler de şu şekilde

Yazar Gaye Boralıoğlu: "Çok yazık... küçücük tiyatroyu yaşatamayan 'koca' devlet! Hiç olmazsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi destek olamaz mıydı?"

Oyuncu Bülent Emrah Parlak: "Politik Tiyatro konusu açıldığında paslı, eski, köhnemiş 'art' muamelesi yapıp sarsıcı her eleştiriyi 'parmağım gözüne' yapıyor diye kalitesizleştirmeye çalışanlar bu günleri anlatırken o parmağın gerçekten iki gözü de oyduğunu unutmasınlar. Tiyatroların kapanması politiktir." 

Oyun kurucu ve oyuncu Ayşe Lebriz Berkem: "Kapanmasına izin vermeyecektik. Çok üzgünüm..." 

Oyuncu Evrim Doğan: "Ne destek var ne güvence... Nefes alacak yer bırakmadılar. Boğdular yapayalnız bıraktılar. Çok üzgünüm. Gitti gözümüzün bir çiçeği daha..." 

Kaynak: Etha


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, Kadıköy Theatron, özel tiyatrolar,