Bir kadının çığlığı

26 May 2021

Nevzat Çapkın

Bu kitabın yazarı Ahmet Gezer, Ağrı İsyanı’nın bastırılmasıyla sürgün edilen binlerce insanın içinde sağ kurtulan Gozel’in ağzından anlatıyor olup bitenleri. Ağrı’dan Aydın’a doğru askerlerin süngüleri, kurşunları altında kara kışın ortasında yürüyerek yolculuğa çıkarılırlar.

Yol boyunca kadın, çocuk, yaşlı demeden hayvan sürüsüne yapılmayacak bir muameleyle karşı karşıya kalırlar. Açlık ve soğuğun amansız etkisi ile insanların yarısından fazlası yollarda ölür.

Gozel anasının, kız kardeşinin ve küçük erkek kardeşinin yolda ölümlerine tanıklık etmiş, mezarları bile olmayan bu insanlar karlara gömülüp bırakılmıştır.  Gozel genç bir kızken İsa Beg’in kardeşi Haco’ya verilir. Yani Haco’nun nişanlısıdır. Haco’yu hiç görmemiş, onunla hiç konuşmamıştır. Ağrı direnişi gelişince Haco isyana katılır. Daha sonra bir çatışmada öldürülünce Haco’nun kesik başı askeri kışlanın girişine asılır ve üç gün boyunca çevreye korku salmak için orada tutulur. Tarihte de tüm zalim hükümdarlar namlarının yayılması için hep bu yöntemi denemişlerdir. 

Yazar, olup bitenleri anlatırken çok sade ve içten ifade etmeye özen göstermiş. Adeta bir vasiyetin vebalini taşıyarak masalsı bir anlatım ile Gozel’in acılı hikayesini ve Ağrı İsyanı’nda yaşanan trajedileri anlatmış. Çoğu anlarda okurun gözyaşı dökmemesi imkansızdır. Yazar abartısız ve yaşanmışlığın hissini oldukça inandırıcı bir dille anlatırken okuyanların ruhunu derinden sarsıyor. 

Ağrı, sadece bir isyandan ibaret değildir. İsyan sonrası binlerce insanın göç yollarında kar, soğuk ve fırtına sonucu donarak ölmesinin adıdır. On binlerce insan hiçbir sınır tanımadan hoyratça, pervasızca, merhametten yoksun bir şekilde ölüme sürüklenmiştir. Tarihi unutanlar, günceli inşa edemezler. 

Akıcı ve sürükleyici bir dille kaleme alınan Ahmet Gerez’in bu kitabı mutlaka okunmalı. Çünkü bir duygu deryasıdır. Ancak okursanız bu denizde yüzebilirsiniz. Gece Kitaplığı’ndan çıkan 120 sayfalık bu kitap, okurların ilgisini hak ediyor.

*Trabzon-Beşikdüzü T Tipi Cezaevi        


Etiketler : Ahmet Gezer, Nevzat Çapkın,