Bir ekolojik kırım: Yangınlar

07 Tem 2020

Son zamanlarda bölgede birçok yerde ormanlar ve araziler yakılıyor. Yangınlara yetkililer müdahale etmezken, yurttaşların müdahalesine de izin verilmiyor. Orman, arazi ve canlıların yok edildiği yangınlar ekolojik kırım olarak değerlendiriliyor

Diyarbakır, Mardin ve Şırnak başta olmak üzere son zamanlarda operasyona çıkan askerlerin bulunduğu bölgelerde ormanlar yanıyor. Yangınlarda orman ve tarım arazilerinin yanı sıra birçok canlı yanarak can veriyor. Çıkan yangınlara resmi kurumlar tarafından müdahale edilip söndürülmediği gibi halkın kendi imkânları ile yangınlara müdahalesi de çoğu kez engelleniyor.

Yurttaşlar operasyona çıkan askerlerin yangınları çıkardığını söylerken, binlerce hektarlık araziler yanıp kül oluyor. Bölgede son zamanlarda askeri operasyonların yapıldığı alanlarda sadece 10-15 gün içerisinde çıkan yangınlardan birkaç tanesi bile doğaya ne denli zarar verildiğini gösteriyor. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin Barın Mahallesi kırsalında askeri operasyon sırasında orman yangını çıkmış ve mahalle sakinlerinin yangına müdahale girişimi askerlerce engellenmişti. Askerlerin bölgeden çekilmesi üzerine, mahalleye doğru yayılan yangın yurttaşlar tarafından söndürülmüştü. Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) ve Kulp Belediyesine ait itfaiye ekiplerinin, haber verilmesine rağmen yangını söndürmeye gitmedikleri belirtilmişti.

[caption id="attachment_186912" align="alignnone" width="1600"]

Gabar[/caption]

Gabar Dağı ateş altında

Şırnak’ın Güçlükonak ilçe kırsalında bulunan Akdizgin Karakolu’ndan rastgele açılan ateş sonucu Gabar Dağı’nda bulunan Yenidemir (Bûnisra) köyünün üst kısmındaki Çîyayê Bizina alanında yangın çıkmıştı. 1990’larda yakılan ve kimsenin yaşamadığı köyün üst kısmında başlayan yangına müdahaleye izin verilmemişti. Yine aynı bölgede karakoldaki askerlerin rastgele Gabar Dağı’nı ateş altına almaları sonucu yangın çıkmıştı.

[caption id="attachment_186913" align="alignnone" width="1080"]

Cudi[/caption]

Cudi yakıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesine bakan Cudi Dağı yamacında operasyondan dönen askerler yangın çıkarmış, Karaca (Sorbitmê) ve Koyuneren (Bêşêrê) köylerinin üst kısmındaki Derîye Cebrail alanında arazi günlerce yanmıştı. Burada da yetkililerce yangına hiçbir müdahalede bulunulmadı.

Bagok’ta ‘bilinmeyen’ yangın

Şırnak’ın İdil ilçesi ile Mardin’in Midyat ilçesinin kesiştiği Mağara (Kovex) köyü karşısındaki Bagok Dağı’nda yangın çıkmıştı. Yangının çıkış nedeni bilinmezken, yangının başladığı noktada korucu gözlemevinin olmasına rağmen yangına müdahale edilmemesi dikkat çekiyor.

‘Kasıtlı’ olarak çıkarılıyor

Mardin kırsalındaki Ömeryan Bölgesi’nde de art arda orman yangınları çıktı. Neden ve kimler tarafından çıkarıldığı bilinmeyen yangınlara ilişkin yurttaşlar birilerinin kasıtlı çıkardığını belirtiyor. Sık sık askeri operasyonların gerçekleştirildiği Ömeryan Bölgesi’nde her yıl binlerce meşe ağacı yangınlar nedeniyle küle dönüyor. Her yıl havaların ısınması ve askeri operasyonların başlatılması ile birlikte “güvenlik” iddiası ile ateşe verilen bölgede, geçtiğimiz yıl yine 3 ayrı yangın meydana gelmiş, yüzlerce dönüm alan küle dönmüştü.

Müdahale edilmiyor

Bölgedeki yangınlardan dolayı binlerce orman ve tarım arazisi zarar gördüğü gibi birçok canlı türü de yanarak yok oluyor. Yangınlara yetkililer ise müdahele etmiyor. Yangınlarda arazileri ve ormanların zarar görmemesi için müdahale etmek isteyen yurttaşlar ise engelleniyor ve bölgeye sokulmasına izin verilmiyor. Çıkan yangınların tümünde ise ya askeri operasyonların yapılması ya da karakollara yakın bölgeler olması, bölgedeki yurttaşların operasyona çıkan birliklerin yangın çıkardığı görüşlerini güçlendiriyor. Ekoloji örgütleri ve ekolojistler ise doğaya verilen bu tahribatın bir ekolojik kırım olduğunu belirtiyor.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Orman yangınları,