Bir ayda 16 kadın katledildi

04 May 2021

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nisan ayı raporuna göre bir ay içerisinde 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Kadınları 7'si ise evinde katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Nisan ayında katledilen kadınların verilerini paylaştığı raporunu yayınladı. Rapora göre Nisan ayında 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Rapora göre öldürülen 11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi; 5’i de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 

8'i evli olduğu erkek tarafından katledildi

 

Nisan ayında öldürülen 16 kadının 8’i evli olduğu erkek, 1’i tanıdık birisi, 1’i akrabası, 1’i babası, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i kardeşi tarafından öldürüldü.  2 kadının ise fail ile olan yakınlığı bilinmemekte.

 

Her yer suç mahalli

Raporda ayrıca kadınların 7’sinin evinde, 2’sinin sokak ortasında, 1’inin ıssız yerde, 1’inin arazide, 1’inin işyerinde, 1’inin otelde, 1’inin barakada,1’inin apartman girişinde öldürüldüğü ve bir kadının ise nerede öldürüldüğünün bilinmediği belirtildi. 

Raporda, “11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.

Soylu azaldı demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Sözleşmesi'nin bir gecede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmesinin ardından kadın cinayetlerinde azalma olduğunu savunmuştu. Ancak hemen ardından Resmi Gazete sözleşmenin 1 Temmuz'da yürürlükten çıkacağını duyurdu. Soylu'nun açıklamasının ardından kadınlar ve kadın örgütleri tepki göstermişti.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kadın Cinayetler Nisan Ayı raporu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerini durduracağız,