Bingöl’de ormanlar madenler için mi yakılıyor?

29 Haz 2021

Bingöl’de 4 günün sonunda kısmi olarak kontrol altına alınan orman yangınının yaşandığı bölgede madenlerin aralıksız çalıştığı belirtiliyor. Madenlere binlerce hektar alanın daha eklenmesi doğa katliamı üzerinden yağma alanı açıldığını gösteriyor

Bingöl’ün Genç ilçesinde 25 Haziran’da başlayan yangını söndürme çalışmaları halen yetersiz düzeyde sürüyor. Suvêran bölgesinde başlayan ve rüzgarın etkisiyle Güzeldere (Gaz), Dedebağı (Şexismal) ile Çamlıyurt (Xodan) köylerine kadar yayılan yangın kısmi olarak kontrol altına alındı. Ancak bazı yerlerde halen dumanlar yükseliyor. Yangından kaynaklı büyük bir alan küle döndü. Yerleşim yerlerinin de olumsuz etkilendiği yangın nedeniyle ormanlık alandaki birçok canlı da öldü. Yangının her yıl aynı bölgelerde çıktığını ifade eden bölge sakinleri, söz konusu bölgede hem karakol olduğunu hem de maden çalışmalarının yapıldığına dikkati çekti. Bölge sakinleri, bu durumun tesadüf olmadığını kaydetti. Diğer yandan, 5 gündür yangının devam ettiği bölgede maden şirketlerinin çalışmalarına aralıksız devam etmesi dikkat çekti. 

HDP madenlere dikkat çekti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü, yangının çıktığı bölgeye heyet gönderdi. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in de aralarında bulunduğu heyet bölgede incelemelerde bulundu. Aydemir, yaptığı açıklamada, bölgenin büyük bir çoğunluğunun küle döndüğüne işaret etti. Söz konusu durumun yetkililerin ihmalinden kaynaklandığını ifade eden Aydemir, bölgede maden şirketlerinin yangın alanlarının yakınlarında bulunmasının ve yangınlara rağmen çalışmalarına ara vermeden devam etmesine anlam veremediklerini kaydetti. Aydemir, yangının çıkış nedenini ve bölgeye verdiği zararı konusunda çalışmalarda bulunacaklarını söyledi.

Bölge yağmaya açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), 641 adet maden sahasını aramalara açmak üzere, kapalı teklif-açık arttırma usulüyle, ihale yapacağını duyurdu. 69 il coğrafyasının 314 bin 692.12 hektar doğal alanın daha önce ihale edilmiş olan 1 milyon 550 bin hektarı aşan büyüklüğüyle 2 milyon hektara ulaştı. İhale edilmek istenen alanın yaklaşık yüzde 40’ının Kürt coğrafyasında olması dikkat çekmişti. Son ihale ile Kürt coğrafyasında 115 bin 957.02 hektar doğal alan maden şirketlerinin hizmetine veriliyor. Geçtiğimiz yıl eylül ayında yine aynı coğrafyada 363 bin hektar doğal alan için ihale yapılırken bu rakam son ihale ile son 1 yıl içinde toplam 479 bin hektara ulaştı. İhale edilmek istenen doğal alanların içinde Şırnak coğrafyası 17 bin 580 hektarla rekor seviyede işgalle karşılaşırken, Bingöl’de günlerdir yanan ormanların bulunduğu alanı içeren 4 bin 378.01 hektar 4. grup yani metalik maden sahası olarak ihaleye çıkıldı. Mevcut madenlere yüz binlerce hektar yeni alanın eklenmesi bölgenin yağmaya açıldığını gösteriyor.

Yangınlar tesadüf olamaz!

MTA’nın Bingöl ili ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalarda endüstriyel ham madde ve metalik maden yatak ve zuhurlarının tespit edildiği raporlarda yer alıyor. Bu madenlerin önemlileri demir, kurşun-çinko, fosfat ve disten olarak belirlenmiş. MTA raporunda Bingöl ilindeki maden yatak ve zuhurlarının büyük çoğunluğu Genç ilçesinde bulunduğu belirtilirken, Koşal, Gonaçtepe, Haylandere, Kelmetepe, Kılhaz, Hamek, Arduvan ve İbrahiman adlı sahalarda yüzde 13-61 Fe3O4 tenörlü apatitli demir yatakları olduğu belirtiliyor. MTA’nın yaptığı çalışmalarla belirlenen sahaların 69 lokasyonunda toplam 13.370 m. sondajlı arama çalışmaları yapıldığı, Avnik-Koşal yatağında yüzde 53.61 demir ve yüzde 0.95-0.11 apatit tenörlü 44.5 milyon ton demir, Genç-Gonaçtepe yüzde 59.42 demir tenörlü 12.6 milyon ton demir ve Genç-Haylandere apatitli demir yatağında ise yüzde 48.68-51.64 demir ve yüzde 1.8-1.99 apatit tenörlü 2 milyon ton demir rezervi belirlendiği raporda yer alırken, tüm bu madenlerin bulunduğu belirtilen bölgede 10 km’lik alanı kapsayan yangının 4 gün boyunca söndürülememesi arasında mutlak bir ilişki olduğu verilerden ortaya çıkıyor.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : bingöl yangın,