Beştaş'tan Miraç’ın anmasına katılanlara soruşturma açılmasına tepki

13 Eki 2021

Silopi’de panzerin altında kalarak yaşamını yitiren Miraç Miroğlu’nun anmasına katılanlara soruşturma açılmasına Meral Danış Beştaş tepki gösterdi. Beştaş, "Bu karar, soruşturma açılması ‘Panzerler çocukları öldürmeye devam etsin’ demektir, cezasızlık politikasının zirvesidir" dedi

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, artan döviz kurları, hasta tutuklular, cezaevlerinde artan hak ihlalleri ve Silopi’de zırhlı araç çarpması sonrası yaşamını yitiren Miraç Miroğlu’nun anmasına katılanlara soruşturma açılmasına karşı açıklamalarda bulundu. Doların rekor kırdığına dikkati çeken Beştaş, AKP ve MHP ittifakının ekonomik krizinin artık şoklarla beslendiğini ve Türkiye halklarını yoksullaştırmaya devam ettiğini vurguladı.

'Cezasızlık politikasının zirvesi' 

Beştaş, Şırnak’ın Silopi ilçesinde panzerin altında kalarak, yaşamını yitiren Miraç Miroğlu’nun anmasına katılanlara açılan soruşturmaya da dikkat çekti. Beştaş, “Miraç Miroğlu panzerin ezdiği ve öldürdüğü bir çocuktu. Dün itibarıyla anma yapanlar, evet, anma yapanlar hakkında soruşturma açıldı. Ya, hukuksuzluğun -hani ne diyeyim- bir sınırı olmalı diyeceğim. Bu karar, soruşturma açılması ‘Panzerler çocukları öldürmeye devam etsin’ demektir, cezasızlık politikasının zirvesidir artık. Burada, savcı, kişiye ve kimliğe göre düşmanlık üretmiştir. Savcılık bizzat bu soruşturmayla halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyor ama bizim partililerimizi, ananları ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten soruşturuyor. Ben, Miraç'ı öldüren polisin serbest olduğu bir siyasal ve toplumsal iklimde anma yapanların soruşturulmasının faşizmin temel bir resmi olduğunu söylemek istiyorum” diye konuştu. 

ANKARA


Etiketler : HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, meclis,