Beşar Esad'dan sürpriz Moskova ziyareti

14 Eyl 2021

Suriye Devlet Başkanı Esad, Rusya'ya sürpriz bir ziyarete gerçekleştirdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Moskova'da görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki "yasa dışı yabancı güçleri" ülkede birliğin sağlanmasında engel olarak nitelendirdi.

  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 13 Temmuz Pazartesi günü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Moskova'da bir araya geldiği ortaya çıktı.

Dışarıya duyurulmayan bir ziyaretle Moskova'ya giden Suriye lideri Beşar Esad ile Rusya Başkanı Vladimir Putin, askeri işbirliği ve mevcut siyasi durum hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. 

Rusya resmi ajansı Sputnik'in ve Almanya ajansı DW'nin haberine göre Putin, Esad'ı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zafer nedeniyle tebrik etti. “Sizi tekrar Moskova'da ağırlamaktan çok memnunum" diyen Putin, Beşar Esad'ın doğum gününü kutladı. Putin ve Esad ikili ilişkilerin yanısıra Suriye'deki siyasi süreci de görüştü

Suriye'de "terör faaliyetlerinin hala devam ettiğini" vurgulayan Putin, şunları söyledi:

“Ne yazık ki, sadece bölgenin bir kısmını kontrol etmekle kalmayıp aynı zamanda sivilleri terörize etmeye devam eden teröristlerin direniş yatakları hala var. Bununla birlikte, mülteciler aktif olarak kurtarılmış bölgelere geri dönüyor. Sizin davetiniz üzerine Suriye'deyken, insanların aktif olarak evlerini restore ettiğini, barışçıl bir hayata geri dönmek için çalıştığını kendi gözlerimle gördüm."

Putin görüşmede "Teröristler çok ciddi hasara yol açtı ve sizin yönetiminizdeki Suriye hükümeti toprakların yüzde 90'ınında kontrolü sağladı" ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, Suriye'deki "yabancı silahlı güçlerin yasa dışı varlığının ülkenin bütünleşmesini engellediğini" söyledi:

"Bana göre asıl sorun, nihayetinde, Birleşmiş Milletler kararı ve sizin rızanız olmaksızın ülkenin belirli bölgelerinde yabancı silahlı kuvvetlerin bulunmasıdır ki bu da uluslararası hukuka açıkça aykırıdır."

Putin 2021 ilk yarısında Rusya ile Suriye arasındaki ticaret hacminin de 3.5 kat arttığını ifade etti.

Esad'ın değerlendirmesi

Suriye’ye karşı uygulanan yaptırımları insanlık dışı ve gayrimeşru olarak nitelendiren Esad, Şam’ın ortaya koyduğu siyasi süreçlerin yaklaşık üç yıldır durduğunu vurguladı. Esad, “Bunun için elbette belli başlı nedenler var. Siyasi süreç olasılıkları üzerinde her türlü yöntemle yıkıcı etki eden birtakım ülkeler var. Başka faktörler de var. Ancak bunları çok iyi anlıyor ve bu güncel sorunların çözümü için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Esad, siyasi diyalog kurulması veya uygulanması gereken diğer süreçlerin, şu anda gelişen şartlar ve durum çerçevesinde ilerlediğini ekledi.

Esad ayrıca, “Bu görüşmeyi Rusya ve Rusya halkına Suriye halkına gösterdikleri insani yardımdan dolayı teşekkürlerimi sunmak için kullanmak isterim. Siz ve Rus siyasi sistemine, özellikle de Rusya Dışişleri Bakanlığı’na, uluslararası hukukun korunması için uluslararası görüşmelerde gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ederim” dedi.Uçak düşürme film oldu

Öte yandan Türkiye'nin F-16 jetlerinin 24 Kasım 2015'te İdlib-Hatay sınırında Rusya savaş uçağı Su-24'ü düşürmesi sinema filmine konu oldu.  İgor Kopılov’un yönettiği Небо (Gökyüzü) adlı filmin fragmanının Beşar Esad'ın Rusya ziyareti esnasında yayınlanması dikkat çekti. Filmin Ekim 2021'de gösterime girmesi bekleniyor.

Karantinaya girdi

 

Rusya Başkanı Putin, yakın çevresinde tespit edilen koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle karantinaya girdi.

 

MOSKOVA 


Etiketler : Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad,