Berlin’den ‘meşru değil’ çıkışı

06 Tem 2020

Alman hükümeti ilk kez açık bir şekilde Türkiye’nin Kuzey ev Doğu Suriye’yde askeri güç tutmasına karşı olduğunu açıkladı

ANF’nin haberine göre açıklama, Sol Parti’nin Kuzey ve Doğu Suriye Yönetimi ile ilişkiler ve bölgedeki yatırımlara dair yöneltilen bir soru önerisine Federal Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Maria Flachsbarth’nın verdiği yanıtta yer aldı.

Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer’in yönelttiği soru önerisine yanıt veren Flachsbarth, Türkiye’nin bölgedeki varlığının uluslararası hukuka göre illegal olduğunu belirterek eleştirdi. Türkiye’nin bölgedeki varlığına dair öne sürdüğü argümanlara Federal Hükümet’ten tarafından inandırıcı bulunmadığını beliren Flachsbarth “Barış Pınarı Harekatı gerçekleştiğinde de hükümetimiz, bu operasyonun uluslararası hukuka uygunluğunu kanıtlayacak nedenlerin olmadığını ifade etti” diye konuştu. Yanıtı olumlu bulan Sol Parti Milletvekili Sommer ise “Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye Yönetimi’ne yönelik saldırıları ilk kez yüksek sesle meşru görmemesi önemli bir gelişmedir. Türkiye’nin Kürtlere yönelik savaşında öne sürdüğü gerekçelerin desteklenmemesi olumludur. Hükümetin bu açıklamasını destekliyorum” diye konuştu.

BERLİN


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye, ALMANYA,