Beren Saat: Feminizmden korkmayın

04 Tem 2018

Oyuncu Beren Saat, Fransa La Figaro’ya “#MeToo” kampanyası ve Türkiye’deki feminizm, kadın dayanışması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. ABD’de kadınlar öncülüğünde cinsel saldırı ve istismarın yaygınlığına dikkat çekmek için başlatılan “#MeToo” kampanyası hakkında konuşan Saat, “Dünyadaki kadınların hareketi beni onurlandırıyor ve en önemlisi de sonucu. Kadınların bir araya gelmesi, tüm bu direnişin birlikte projelere öncülük etmesi. Eşitliği tadacağımızı da umuyorum. Birkaç yıl önce Özgecan’ın ölümüyle benzer bir hareketi Türkiye’de de yaşadık” dedi.

Beren feminizm ile ilgili ise, “Sürpriz bir şekilde feminizm gibi izm’le biten bazı kelimelerden korkuluyor. Çocukları olan arkadaşlarıma ‘Eğer ülkenin huzuruna katkı sağlamak istiyorsanız çocuklarınızı feminist yetiştirin. Feminizmden korkmayın diyorum’ ifadelerini kullandı.

Kadın dayanışmasının bugün geldiği noktayı da değerlendiren Saat, “Geçmişte Türkiye’deki kadınlar acılarını dışa vuramıyorlardı. Ama bugünlerde işler ve mantalite değişti. Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında büyük bir sosyolojik ilerlemeye ve mantalite değişikliğine tanık oluyoruz. Ama bu, ürkütücü bir gerçeği unutturmuyor. Birçok kadın sessiz kalmaya devam ediyor. Bizim savaşımız da bunu kırmak ve tüm kadınları korumak için” diye konuştu.

İSTANBUL


Etiketler :