Baş'tan Sağlık Bakanı'na yanıt: Düpedüz rezillik

13 Nis 2021

Sağlık Bakanı'nın 'Bu salgından hepimiz sorumluyuz'  açıklamasını eleştiren Erkan Baş, 'Bu düpedüz rezilliktir. Rezil olmak nedir deseniz Fahrettin Koca gibi olmaktır diye anlatılacak hale geldik. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı falan değil' dedi 
 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Baş, işsizlik, 128 Milyar dolar'ın nerede olduğuna, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın patates ve soğan dağıtılacağına dair vaadine ve Sağlık Bakanlığı'nın 'Bu salgından hepimiz sorumluyuz' sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Bizim zenginliğimizi eritmişler' 

İşsizlik, yoksulluk ve ekonomideki kötü gidişata dair konuşan Baş, "Tam kapanma isteyenlere ne diyorlar: ‘paramız yok’. Ekonomi uçuşta ama paramız yok.  Peki, paramız yok.  Ama bir bakıyoruz, Merkez Bankası’nın döviz rezervleri erimiş. 128 milyar dolar uçmuş gitmiş. Üretmeyen bir ekonomi yarattılar. İhracatımız ithalatımızın hep gerisinde. Planların hiçbiri tutmadı. Ve bunun sorumluları utanmadan ihracat az çıktığı için Merkez Bankası’ndaki rezervleri erittik diyor. Yani bizim zenginliğimizi eritmişler” dedi. 

'İnatla soracağız' 

Merkez Bankası’nda kaybolan 128 milyar dolarının akıbetine dair konuşan Baş, “Ey iktidar sahipleri… Siz hiç mi aile terbiyesi almadınız? Sizde hiç utanma sıkılma yok mu? 128 milyar nasıl bir para biliyor musunuz? 128 milyar yoksulluğu ortadan kaldırırdı. 128 milyar intiharları durdururdu 128 milyar binlerce sığınma evi, ekonomik ve psikolojik destek ile on binlerce şiddet mağduru kadının hayatını kurtarırdı. İnatla soracağız! Her bir kuruşun hesabını bir bir bu iktidardan soracağız” diye ifade etti. 

'Düpedüz rezillik'

Pandemi sürecinde iktidarın politikalarını eleştiren ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yüklenen Baş, şöyle devam etti: “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün çıkmış diyor ki ‘bu salgından hepimiz sorumluyuz.’ Bu düpedüz rezilliktir. Rezil olmak nedir deseniz Fahrettin Koca gibi olmaktır diye anlatılacak hale geldik. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı falan değil. O sadece partisinin kongrelerine bakıyor. Sadece lebalep cenazelere bakıyor. Ölümlere bakıyor. Bugün halkımız bu haldeyse halkın değil Koca’nın ve onun reisinin eseri. Çık mert bir şekilde neye baktığını açıkla ve taşıdığın diğer sıfatı hemen bırak. Şu bir senede halkın karşısına geçip açıkça içine söylenen yalanların, işlenen görev suçlarının listesini yapmak bile zor.”

'İki ayda hayaller uzaydan patates, soğana düştü'

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın patates ve soğan dağıtılacağına dair vaadine, “İki ayda hayaller uzaydan patates, soğana düştü” diye karşılık veren Baş, “İktidar politikaları nedeniyle depolarda çürümeye terk edilmiş patates soğanı dağıtmaya başladılar. Türkiye bunları hak etmiyor. Üreten Türkiye, işçinin emekçinin Türkiye’si patates üretecek, soğan üretecek, halkının, bebeklerinin, çocuklarımızın neye ihtiyacı varsa hepsini üretecek. Ve söz veriyoruz; asla halkımızı asla bu hale düşürmeyeceğiz. Bu ülkenin halkı patates soğan için kuyruklara girmek zorunda kalmayacak” diye konuştu.

ANKARA

 

 


Etiketler : Erkan Baş,