Başka bir İstanbul tarihi: Alternatif İstanbul Kronolojisi

14 Haz 2021

Tamer Parla’nın uzun süredir üstünde çalıştığı Alternatif İstanbul Kronolojisi raflarda yerini aldı. Kitap, şehrin kuruluşundan milenyuma kadar geçirdiği değişimi konu ediyor

Tamer Parla’nın uzun süredir üstünde çalıştığı İstanbul Kronolojisi isimli kitabı Klaros Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap İstanbul’un geçmişinden günümüze geçirdiği değişimleri konu ediniyor. Tarih kitaplarında pek bahsi edilmeyen konuların işlendiği kitap mitlerden de besleniyor.

Kitabın tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor: “Hangi imparatorun kardeşi defalarca bu şehri yıkmak istedi? Kölelikten gelerek sarayın en üst makamlarına ulaşan kişi kimdi? Bir zamanlar şehrin belası olan yangınlar için ne gibi sert önlemler alındı? Günümüzde hâlâ unlusunu yediğimiz hangi pastanenin geçmişi asırlar öncesine dayanıyor? Hangi giyim markası İstanbul’un ara sokaklarındaki bir manifaturacıdan peyda oldu? Yıllarca türlü halklara başkentlik yapmış, fethiyle çağ değiştirmiş, birçok din ve kültürü içinde barındırarak adeta bir dünya özeti olmuş İstanbul’un; kıyıda kalmış ve ötelenmeye çalışılan kaynaklarını eleyerek eserini oluşturan Parla, okura adımladığı çakma taşlı kaldırımın tarihini bile merak ettirecek bir eser ortaya koymuş.

Statü gereği adına yapıt yaptırma yarışlarından modern dünyaya ayak uydurmaya çalışan halk hayalperestlerine, ilk sanat zorluklarından siyasî söylevlerce yerle bir edilen muhteşem mimarilere birçok konuda yüzlerce bilgi veren bu dev eser, yaşadığınız veyahut uzaktan izlediğiniz İstanbul’a farklı açılardan bakmanızı sağlıyor.”

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler : Tamer Parla,