Baro teklifi komisyonda: Komisyona sınırlama getirildi

02 Tem 2020

AKP ve MHP'nin ortak imzasıyla hazırlanan çoklu baro teklifi Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı

AKP’nin baroların yapısını hedef alan ve “çoklu baro” sistemini öngören teklifi, Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Teklife karşı CHP başta olmak üzere HDP ve İYİ Parti milletvekilleri komisyonda yerini aldı.
Aralarında Ankara ve İzmir gibi illerin de olduğu birçok baro başkanının komisyona katılma talebi, komisyon başkanı tarafından reddedildi.

Komisyon toplanmadan önce, salonda bulunan sandalyeler dışarı çıkarılırken, salonda sadece komisyon üye sayısı kadar sandalye bırakıldı. Normal işleyişte komisyonlara üye olmayan milletvekilleri de katılıp, görüş bildirebiliyordu.

Muhalefetin 'sosyal mesafe' tepkisi

Muhalefet milletvekilleri, komisyon toplantısının yapıldığı alanın sosyal mesafe kurallarına aykırı olduğunu bu nedenle toplantının ertelenmesini talep etti. Mevcut şartlar altında toplantıya devam etmenin riskli olduğunu ifade eden muhalefet, her milletvekiline test yapılması önerisinde de bulundu.
Bu itirazlara rağmen hararetli tartışmalar ile başlayan komisyon toplantısında, muhalefet milletvekilleri iktidar partisine, “Sizin yüzünüzden öleceğiz, yazıklar olsun” diyerek tepki gösterirken, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Sağlık Bakanlığının ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasına göre şu an Meclis en riskli alan olarak görünüyor” dedi.

Adalet Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise, milletvekillerinin bu talebine karşı, “Teklifimizi en büyük salon olan Plan Bütçe Salonu’na aldık ve burayı sosyal mesafe kurallarına göre dizayn ettik. Ama tahmin ettiğimizden daha fazla kalabalık olduğu için burada sosyal mesafe kuralları ihlal ediliyor” cevabını verdi. Bu durum üzerine grup başkanvekilleri söz alarak genel kurul salonunun kullanılması dâhil başka çözüm yolları geliştirilmesini istedi. Bunun üzerine değerlendirme yapmak üzere toplantıya ara verildi.

Öte yandan CHP’nin de komisyona 130 milletvekili ile ineceği ve komisyonu çalıştırmama konusunda protestolarının olacağı öğrenildi.

ANKARA


Etiketler : Çoklu Baro, Savunma yürüyüşü,