Avukatlar suç duyurusunda bulunacak: Meslektaşlarımızı Adliyeye bekliyoruz

03 Tem 2020

“Çoklu baro” tasarısı tartışmalarına katılımı engellenen baro başkanları, Meclis kapısında sabahladı. Savunma Mitingi’nin yasaklanmasına karşı suç duyurusunda bulunacaklarını belirten baro başkanları, meslektaşlarını Ankara Adliyesi'ne çağırdı

AKP’nin hazırladığı ve AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Kararlıyız’ dediği, çoklu baro teklifi, Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Görüşmeye katılması engellenen baro başkanları, dün geceden Meclis kapısı önünde oturmaya başladı. Aralarında İstanbul, Ankara ve Gaziantep’in de bulunduğu 20 baro başkanı, Meclis’in Çankaya Kapısı'nda sabahladı.

Polis barikatları içinde geceyi geçiren baro başkanlarının etrafı yüzlerce polis tarafından çevrildi. Baro başkanlarının etrafına mobil barikat kuran polis, baro başkanı olmayanların dışında kimseyi alana almadı.

Baro başkanları, komisyon görüşmelerine katılmak ve 5 baro başkanının 15 dakikalık konuşmalar yapmasını ve görüşmeler bitene kadar temsilci bulundurmasını talep ediyor. Başkanların bu talepleri kabul edilmiyor.

Beştaş: İktidar borucuklar oluşturmak istiyor

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, baro temsilcilerinin toplantıda olmadığı bir komisyonun yapılamayacağı söyledi. Beştaş, “Baro başkanları yağmur altında 27 saat bekletilirken Feyzioğlu neredeydi? Bu yüzden bir avukat olarak Feyzioğlu beni temsil etmiyor. Baro başkanlarının yanındayız. Baro başkanları büyük Savunma Mitingine çağrı yaptı, Ankara Valiliği pandemi gerekçesiyle yasak kararı aldı. Biz meydanlardan daha büyük risk altındayız, neden komisyon toplantısı da iptal edilmiyor. Şu an da 4 milletvekili korona virüsü tedavisi görüyor. Baroların muhalefeti ne kadar büyük bir sarsıntı yaratmış ki, acele bir şekilde bu kanun Meclise geliyor. İktidar hukuku katletmek için barocuklar oluşturacak. Bu teklif sadece 80 baroyu değil, 82 milyonu ilgilendirdiğini herkes öğrendi. Bu bölge projesini kabul etmiyoruz” dedi.

CHP'de tepkili

CHP Ankara Milletvekili Meclis Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre de toplantının zaman yönünden usule aykırı olduğunu söyledi. Emre, “Siz iktidar partisi olabilirsiniz, sandalye sayınız da bizden fazla olabilir. Ancak biz de milletin oyları ile Meclis’e gelen milletvekilleriyiz. Burada baro başkanlarının olmadığı bir toplantı nasıl yapılabilir?” dedi.

Sancar'dan ziyaret

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise komisyona alınmayan ve Meclis’in Çankaya kapısında bekleyen baro başkanlarını ziyaret etti. Sancar, burada yaptığı konuşmada bütün baro temsilcilerinin katılabileceği bir salonda görüşmelerin yapılması gerektiğini belirterek, “Niyetlerinin sağlıkla ilgili hassasiyet olmadığı ortada” dedi.

3 baro başkanı alınabilir

Bu arada Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Meclis’in Çankaya kapısında oturma eylemi yapan baro başkanlarının komisyona alınmasına ilişkin müzakerenin sürdüğünü, baroları temsilen 3 baro başkanının komisyona alınabileceği üzerine görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Feyzioğlu: 3 Baro başkanı önerisini ben yaptım

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, komisyon toplantısı devam ederken, Meclis kapısında oturma eylemi yapan baro başkanlarına ilişkin açıklama yaptı. Feyzioğlu, baro başkanlarının kendi aralarından seçecekleri 3 temsilci ile komisyon toplantısına katılmasının kendi önerisi olduğunu ifade ederek, “Meclis girişindeki baro başkanlarının kendi belirleyecekleri 3 temsilcinin komisyona katılması için Milletvekili Bülent Turan öneri getirdi. Öneri tarafımdan iletildi. Görüşmeler devam ediyor” dedi.

'3 kişiyi alalım gerisi dışarıda kalsın olmaz'

Baro başkanları sadece üç temsilcinin Meclis’e alınıp geri kalan baro başkanlarının kapı önünde beklemesi teklifine karşı olduklarını söyledi. Baro başkanlarıyla konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Üç kişiyi içeriye alalım geri kalan dışarıda kalsın olmaz. Resmi ve özel izinle baro başkanlarının hepsi içeriye girsinler ve ağırlansın, belirledikleri üç temsilci konuşma yapsın önerisinde bulunduk” dedi.

Özel’in dile getirdiği, “Değişmeli olarak bütün süreci baro başkanları takip etsin” önerisine destek veren baro başkanları Meclis içerisinde hiçbir siyasi partiye ait olmayan bir alanda beklemeyi ve üç sandalye ayrılarak komisyonu takip etmeyi talep etti.

'Müdahale olursa barikat olacaktır'

Öte yandan Büyük Savunma Mitingi’nin yapılacağı, Anıtkabir’in karşısında bulunan Anıtpark da polis bariyerleriyle çevrilmiş durumda.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Erkan, Büyük Savunma Mitingi’ne katılım çağrısı yaparak, “Kendi dışında her toplumsal muhaliflere ‘bölücü’ yaftası yapıştıran siyasal iktidar, asıl kendisi tüm toplumsal kurumları bölüyor. Barolar, Anayasanın 34’üncü maddesindeki barışçıl yürüyüş haklarını kullanacaklar. Bunu engellemeye dönük her polis eylemi anayasa ihlali olacaktır. Görevi kötüye kullanma olacaktır. Kanunsuz müdahale olursa tüm barikatlar direniş alanı olacaktır. Eğer siyasal iktidar kolluğu kendi siyasi gücü olarak kullanır ve anayasayı ihlal ederse, avukatlar tarihsel direnme hakkini kullanmakta tereddüt etmeyecektir” diye konuştu.

Baro başkanlarına çay ve kahvaltı yasağı

Sabah saatlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi, gece boyu Meclis önünde bekleyen baro başkanlarına semaverden çay ve kahvaltı vermek istedi. Kahvaltıyı getiren zabıta ekipleri, polis tarafından engellendi. Bu sırada çekim yapan gazeteciler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Baro başkanları Ankara Adliyesi önüne çağırdı

Baro başkanları, Anıtpark’ta yapacakları “Savunma Mitingi”nin Ankara Valiliği tarafından “pandemi” gerekçesiyle yasaklanmasına karşı suç duyurusunda bulunacak.

Baro başkanları tarafından yapılan bilgilendirmede, mitingin engellendiği, Anıtpark’ın tamamen kapatıldığı ve bu nedenle planlanan “Savunma Mitinginin” gerçekleştirilme imkanının kalmadığı belirtildi.

Baro başkanları tarafından yapılan bilgilendirmede, “Gerek bu açıkça Anayasa'ya aykırı karara, gerekse 22.06.2020 tarihinde Baro Başkanları'nın Ankara girişindeki hukuka aykırı engelleme ve insanlık dışı muamele nedeniyle çok sayıda Baro Başkanlarımızla birlikte bugün suç duyurusunda bulunacağız. Bu hukuksuzluk mesleğimize ve tüm meslektaşlarımıza yönelmiştir. Suç duyurusuna imza vermek isteyen meslektaşlarımızı saat 15:00'te Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi'ne bekliyoruz.”

Yapılacak suç duyurusu sonrası baro başkanlarının adliye önünde açıklama yapması bekleniyor.

Gazetecilere gözaltı ve sosyal mesafe cezası

Polis sosyal mesafeye dikkat etmedikleri gerekçesiyle, aralarında Mezopotamya Ajansı (MA) ve Artı TV çalışanlarının olduğu birçok gazeteciye sosyal mesafe cezası kesti. Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş, polis tarafından gözaltına alındı. Hürtaş, bölgedeki polis gözaltı aracında bekletiliyor.

Gözaltına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yanan Hürtaş, "Gözaltındayım. Karakola götürülürken kötü muamele ye uğradım" diye yazdı.

Kaynak: MA


Etiketler : Çoklu Baro, Savunma Mitingi, Barolar, SAVUNMA,