'Barınamıyoruz' diyen öğrenciler parkta sabahladı

20 Eyl 2021

'Barınamıyoruz' diyen öğrenciler, artan kira ve yurt ücretleri nedeniyle Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda sabahladı. Öğrenciler eylemlerine devam edeceklerini söyledi

Artan kiralar ve yurt ücretleri nedeniyle yeni eğitim-öğretim döneminde öğrencilerin birçoğu mağduriyet yaşıyor. Özellikle Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrenciler, fahiş fiyat artışları nedeniyle ya okulu bırakmayı düşünüyor ya da sokakta kalmayı. 

Tepkilerini günlerdir dile getiren öğrenciler change.org'da bir imza kampanyası başlatmıştı. Ardından 'Barınamıyoruz Hareketi'ni kuran öğrenciler, kira fiyatları başta olmak üzere yurt ve pansiyon ücretlerini protesto ediyor. 

'Barınmak istiyoruz'

"Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda protesto başlatarak barınma haklarını talep ettiklerini söyledi. Bir öğrenci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak “Elinize, dizinize dursun diyorsunuz ama elimize dizimize duracak bir şeyimiz yok. Biz barınmak istiyoruz” diye konuştu.

'Yurt barınma hakkıdır'

Öte yandan bölgede öğrencilere destek olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal “Yoksul ailelerin çocukları yurt bulamıyor. Yurt bir barınma hakkıdır. Barınma hakkının sağlanmaması bir insan hakkı ihlalidir” ifadelerini kullandı. Tanal, geceyi öğrencilerle birlikte parkta geçireceğini söyledi.

Her gün sokakta olacaklar

Artan konut kiraları ve yurt ücretlerine karşı “Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda ilk gecelerini tamamladı. Gençler, parktaki banklarda sabahladı.

‘Barınamıyoruz Hareketi’nin sosyal medya hesabından paylaşılan videoda “Bir suç varsa o da milyonlarca genci sokakta yatmaya mahkum etmektir. Barınma hakkımız için her gün sokakta olacağız, şimdi onlar düşünsün…” denildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : öğrencilerin barınma sorunu, fahiş kira ve yurt fiyatları, barınamıyoruz hareketi,