Baldur işçileri Gebze'den Ankara'ya uğurlandı

22 Haz 2021

Grevdeki Baldur ve HSK Systemair işçileri Gebze Kent Meydanı'nda açıklama yaparak Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşmeye gitti

Gebze'de 180 gündür grevde olan Baldur işçileri ve sendikalaşma hakkı için direnen HSK Systemair işçilerinin direnişlerinin 247. gününde açıklama yapıldı. İşçiler Ankara'ya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılacak olan görüşmeye uğurlandı.

Sabah 08.00'da meydanda toplanan direnişçi işçiler, sendika genel merkez yönetimi ve beraberlerindeki Gebze 1 ve 2 No'lu şube temsilci ve yöneticileri halaylar ve sloganlarla 8.30'da yapılacak basın açıklamasını bekledi. Ardından Birleşik Metal-İş Sendikası adına Genel Başkan ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Serdaroğlu, HSK Systemair ve Baldur işçilerinin yaşadığı süreci özetleyerek sözlerine başladı. İki fabrikanın işçilerinin direnişleri üzerinden işçilerin karşılaştığı hukuksuzluklara değindi. Dünya genelinde pandeminin etkisinin azaldığına dikkat çeken Serdaroğlu, Türkiye'de pandemiyi fırsat bilen patronların işçi düşmanı politikalarda "yeni saldırı varyantları" geliştirmeye devam ettiğini vurguladı. İşçilerin sendika hakkına ulaşmasının 6 yıl aldığı bir ülkede, patronların mahkeme kararlarını bile tanımadığından bahsederek, Baldur patronun kaçak işçi çalıştırmasına, İspanya'dan işçi getirerek pandemi yasaklarının olduğu günlerde fabrikadan mal kaçırmasından bahsetti.

Serdaroğlu, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçilerden oluşan 5 kişilik bir heyetle görüşme gerçekleştireceklerini, görüşmenin sonucuna göre planlarını hayata geçireceklerini belirtti.

Kocaeli Valiliği ile yapılan görüşmelerden de bir sonuç çıkmadığı, Valinin bir yardımcısını görevlendirerek Bakanlığa bir rapor hazırlayacağını ifade eden Serdaroğlu, yapılan görüşmelerdan bir sonuç çıkmadığı takdirde "işçiler kendi bildiğini okuyacak" dedi. "Gömdüğümüz baltaların yerini unutmadık" diyen Serdaroğlu, '80 darbesi öncesindeki DİSK'in mücadele pratiğini yeniden gösterme uyarısında bulundu.

KOCAELİ


Etiketler : Baldur işçileri direnişi,