Bakanlıktan Koza'ya doğa katliamı onayı

06 May 2021

Davetiyecilikten altın madenine, oradan TMSF’ye uzanan bir hikayeye sahip olan Koza Altın A.Ş. yeni sahibini beklerken, mahkemece ÇED süreci reddedilen Dikili altın madeninin önü Bakanlıkça açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Dikili'de Koza Altın A.Ş. tarafından yapılan “Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3. Kapasite Artırımı" başvurusunu onaylayıp askıya çıkardı. Kapasite artırımı ile ilgili daha önce verilen "ÇED olumlu" raporu 2017'de açılan dava ile iptal edilmişti. Ancak ÇED süreci yeniden başlatılan madenle ilgili Bakanlığın aldığı son karar sonrası 192 hektar olan maden sahası 392 hektara çıkarılacak. Koza Altın A.Ş., 13 yılda 5.82 milyon ton altın ve gümüş çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı. Projeyle ilgili itiraz ve görüşlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'ne iletilebileceği duyurulurken mahkemenin daha önce verdiği ÇED raporunun yürütmesini durdurmuş olması yok sayıldı.

Maden sahası katlanacak

Kapasite artırımı için Bakanlık tarafından verilen ‘ÇED olumlu’ kararına karşı 2017 yılında köylüler ve çevreciler dava açmıştı. İzmir 6. İdare Mahkemesi bilirkişi keşfi yapılmasını istedi. Bilirkişi raporunda yer alan, “Madenin 6 kilometre yakınındaki içme suyu amacıyla kullanılan Madra Barajı göl alanına yakınlığı ve atık sularının deşarj edildiği Çökek Deresi’nin Kültür ve Tabiat Varlığı olan Nebiler Şelalesi’ne drene olması" tespitini yaptıktan sonra mahkeme ‘ÇED Olumlu’ kararı için yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu dava sonrası Koza Altın A.Ş. ÇED sürecini yeniden başlatırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3. Kapasite Artırımı Projesi ile ilgili olarak, Çukuralan Altın Madeni İşletmesi’nin 192 hektarlık mevcut ÇED alanını 324 hektara çıkardı. 2 açık ocaktan birinin genişletilmesi ve projeye 3 yeni ocak eklenmesini içeren başvuruya yine olumlu raporu vermiş olması bakanlığın çevreyi değil şirketi kolladığını ortaya koydu.

Orman katliamı katlanacak

31 Mart yerel seçimlerinde Bergama Belediyesi’ni her nasılsa alan AKP’li belediyenin davadan çekilmesi sonrası yeni bir sürecin başlatılması sağlandı. 2009/7 sayılı genelgeye dayanılarak yeniden başlatılan ÇED süreci ile maden içi 3. kez alan genişletme talebi karşılanmış oldu. Bakanlığın ÇED sürecine devam etmesi üzerine çevreciler harekete geçmiş, söz konusu davanın yerel mahkeme ve Danıştay tarafından reddi üzerine konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımış fakat bir sonuç alınamamıştı. İlk projenin hemen ardından kapasite artırımına gidildi. İkinci kapasite artışı da sağlandıktan sonra kapasite artışlarıyla birlikte bölgede binlerce ağaç kesildi. Bakanlığın askıya çıkardığı 3’ünci kapasite artışıyla birlikte bugüne kadar katledilen ağaç miktarı ikiye katlanacak.  

Yürü ya kulum Koza!

Koza Davetiye A.Ş., İzmir'in ilçeleri Bergama ile Dikili arasında bulunan Ovacık Köyü’nde yer alan General Ovacık Altın Madeni’ni, 2005 yılında Eurogold’dan satın aldı. Eurogold’un büyük ortağı, Avustralyalı şirket Normandy Poseidon, diğer ortakları ise Kanadalı Metal Mining ve Alman Metallgesellschaft(MG)'dır. Bergama’da altın madeni çıkaran Eurogold-Normandy Koza Davetiye’ye satılmadan önce Amerikalı Newmont şirketine geçmişti. Madeni alan Koza Davetiye satın almanın hemen ardından üretime başlayacağını açıkladı. Bu açıklamaya, dönemin Bergama Belediye Başkanı olan Sefa Taşkın tepki göstererek, “Bergama’ya bu madeni işletmek için Almanlar, Fransızlar, Avustralyalılar, Amerikalılar gelmiş, geldikleri gibi gitmişlerdir. Şimdi de esas işi davetiye basmak olan Koza Davetiye A.Ş.’nin, hukuken işletilmesi mümkün olmayan bir madeni satın alması ve mart ayında işletmeye açmayı planladığını açıklamasını ibret vericidir” ifadeleriyle madene karşı tutum alırken, son seçimlerde AKP’nin belediye yönetimini almasıyla süreç tersine işlemeye başladı. Ovacık altın madeniyle birlikte iktidarın destekleriyle ‘yürü ya kulum’ süreci dizginsizce sürdü.

Koza Altın'ın satışı

Koza Davetiye sahibi Akın İpek,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ ifadesiyle ima ettiği Fethullah Gülen’in sağ kolu olarak anılıyor. Gülen’le Erdoğan’ın yaşadıkları sorunlar sonrası Akın İpek’in şirketlerine TMSF tarafından el konulurken kendisi halen firari sanık olarak İngiltere’de yaşıyor. Bugün TMSF tarafından yönetilen Koza Altın’ın önündeki tüm engeller geçmişte olduğu gibi bugün de kaldırılmakta. Geçtiğimiz mart ayında Koza Altın'la ilgili açıklama yapan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, hukuki süreç sonunda Koza Altın'ın Türkiye Varlık Fonu'na geçebileceğini belirtti. Gülal, “Sonuçta Varlık Fonu, Türk Madencilik AŞ diye bir firma kurdu. Koza Altın ülkede üretilen altının üçte birini üretiyordu. Yerli ya da yabancı 'Talibiz' derse satışı da mümkün olabilir” dedi. Gülal ayrıca, Koza Altın'ın Ağrı'da 300 milyon dolar yatırım ile yeni bir altın madeni kuracaklarını belirterek, "Koza'da 2022-2023'de 15 ton altın çıkarmayı hedefliyoruz" ifadeleri dikkat çekiciydi.

Koza Altın'ın maden sahaları

-Mastra Altın Madeni, Gümüşhane'ye 22 km mesafede Demirkaynak Köyü’nde ve 2009 yılından bu yana siyanür liçi ile altın üretimi yapılmakta.

-Çukuralan Altın Madeni’nde 2010 yılında açık ocak, 2011 yılında ise yeraltı üretimi başlatıldı. Yeraltı Çukuralan’da çıkarılan cevher Ovacık Altın Madeni'nde siyanür liçi ile altın üretimi yapılmaktadır.

-Kaymaz Altın Madeni, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Kaymaz Köyü’ndedir. 2011 yılında üretime başlanan madende açık ocak yöntemiyle cevher çıkarılırken yine aynı alanda siyanür liçi ile altın üretilmektedir.

-Söğüt Altın Madeni, Bilecik’in Söğüt İlçesi Akbastepe, Korudanlık, Hayriye ve Yolocak köy alanları içinde yer alan altın madeni hazırları devam ederken, işaretlenen alan Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine ait.

-Himmetdede Altın Madeni, Kayseri’ye 35 km mesafede olan Himmetdede Beldesi ile Kalaba Kasabası arasında yer almaktadır. Himmetdede Altın madeni 2015 yılında faaliyete başlarken, burada da siyanür liçi ile altın elde edilmektedir.

-Çoraklık Altın Madeni ise Ovacık Altın Madeni'nin 100 km. mesafede yer almaktadır. Bu maden altın ve gümüş cevheri işlenmek üzere Ovacık Altın Madeni'ne dönüştürülmüştür.

-Kubaşlar Altın Madeni, Ovacık Altın Madeni'nden karayolu ile 63 km mesafede açık ocak yöntemi ile üretilecek madenden altın-gümüş cevheri işlenmek üzere Ovacık Altın Madeni'ne taşınacağı açıklanan ve ÇED süreci Şubat 2013 tarihinde tamamlanmış olan ancak henüz üretime henüz geçilmeyen bir madendir.  

-Mollajara Altın Madeni, Ağrı iline yaklaşık 80 km mesafede, Diyadin ilçesinin Mollakara köyü civarında yer alan ve açık ocak işletmesinden elde edilen cevherin, siyanür liçi ile altın üretimi yapılacak olan madendir. 2022 yılı ve 2023 yılında 15 ton altın üretileceği açıklanan Mollakara madeninde henüz üretim başlamamıştır.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Orman katliamları, ÇED,