Bağdat Havaalanı’na saldırı

10 Haz 2021

Hewler Havaalanı'na roketler atılmasından iki ay kadar sonra Irak'ın başkenti Bağdat'ın dünyaya açılan yeri Bağdat Havaalanı da saldırıya uğradı

Irak Güvenlik Medya Ağı, Uluslararası Bağdat Havalimanı'nın 3 adet insansız hava aracı (drone) hedef alındığını duyurdu.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada Uluslararası Bağdat Havaalanı’na 3 insansız hava aracı ile saldırı düzenlendiği kaydedildi. Irak medyasına göre, Uluslararası Bağdat Havalimanı'nda ABD askerlerinin bulunduğu bir üs de yer alıyor. Irak Askeri Güçleri, olayla ilgili araştırma yaptıklarını belirtirken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Hewler Uluslararası Havalimanı'na saldırı

Nisan 2021'de ABD üssünün de olduğu Hewler (Erbil) Uluslararası Havalimanı'na füze ve dron ile saldırı gerçekleştirilmişti. Haşdi Şabi bölgesinden ateşleme yapıldığı basında yer almıştı.

Haşdi Şabi kuşatması

Kısa süre önce Haşdi Şabi komutanları gözaltına alınınca ülke karışmıştı. İran'ın silahlandırığ eğittiği Haşdi Şabi tugayları en çok korunan, elçiliklerin olduğu Yeşil Bölge'yi ev Genelkurmay gibi kuruluşları kuşatmıştı. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Haşdi Şabi Enbar Operasyonlar Komutanı Kasım Muslih’i bıraktırmıştı.

BAĞDAT

 


Etiketler : Drone saldırısı, Bağdat Havalimanı,