'Bağ bahçelerimizi sel aldı, mağdur olduk'

02 Tem 2020

Erciş’te yaşanan sel nedeniyle, 70 koyun öldü, birçok ahır ve ev zarar gördü. Mahalle sakinleri, tıkanan su kanallarının sele neden olduğunu söyledi

[caption id="attachment_185553" align="alignright" width="150"]

Dilaver Yıldız[/caption]

Van'ın Erciş ilçesinde önceki gün yaşanan sağanak yağış Kırkpınar (Çilkanîya) Mahallesi'nde sele neden oldu. Sele kapılan 70 koyun öldü. Mahallede bulunan birçok ahır ve bahçe zarar görürken, mahallenin bulunduğu vadide yağmur ve kar sularına karşı herhangi bir taşkın koruma seti de bulunmuyor. Mahalleliler, dere yataklarına konulan beton kanalların küçük olması nedeniyle tıkandığını ve bunun selin köye doğru yönünü değiştirmesine neden olduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan mahallelilerden Dilaver Yıldız, sel nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti şu sözlerle anlattı: "Ahırlarımın kapısı demir olmasaydı, koyunlarımın tamamı sele kapılacaktı. Kardeşimin koyunlarının hepsi sele kapılarak öldü. Yiyeceklerimiz, bağ ve bahçelerimizin hepsini sel aldı. Kış için biriktirdiğim 10 ton samanım da gitti. Çok mağdur olduk.”

'Canımızın derdine düştük'

Sel mağdurlarından Sinan Yıldız ise, yağış sonrası köyü aniden su bastığını, suyun yaklaşık 2 metre yükseldiğini ifade etti. Yıldız, "Sel biraz daha devam etseydi evlerimizin tamamını götürebilirdi. Su kanalının tıkınmasıyla sel suları mahalleye doğru gelmeye başladı. Koyunlarımızın 70 tanesi ölürken, birçoğunun ise ayakları kırıldığı için kesmek zorunda kaldık. Balkon demirleri dahi söküldü ve biz artık kendi canımızın derdine düştük. Eğer borular biraz daha büyük olsaydı sel bu kadar zarara neden olmazdı” ifadelerini kullandı.

'Mağduriyetimiz giderilsin'

[caption id="attachment_185552" align="alignleft" width="150"]

Makbule Yıldız[/caption]

Çocuklarını son anda selden kurtardıklarını dile getiren Makbule Yıldız da şu sözleri ifade etti: “Sel aniden geldiği için ne yapacağımızı bilemedik. Bizimkiler de koyunlarını sağıyorlardı. Tam o sırada oğlum çocuklarını balkonun üzerine atarak kurtardı. Bir çocuğum selin içerisinde kaldı ve canını zor kurtardı. Oğlum sele kapıldıktan sonra aşağıya kadar sürüklendi ve bayıldı. Şükür onu kurtardık. Biz o esnada sadece dizimize vurabildik. Mahalle olarak çok büyük bir mağduriyet yaşadık. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz."

 

VAN


Etiketler : Sel, Van Erciş,