Ayşegül Aktürk katledildiği yerde anıldı

06 Haz 2020

Dün katledilen Ayşegül Aktürk'ün evinin önünde açıklama yapan Kadın Meclisleri, erkek şiddetini kınayarak, 'Kadın cinayetlerini durduracağız' açıklamasında bulundular

İstanbul Maltepe’de dün Muharrem Eralp isimli erkek tarafından Ayşegül Aktürk'ün katledilmesine Kadın Meclisleri tepki gösterdi. Aktürk'ün katledildiği evinin önünde yapılan eyleme, Aktürk’ün Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ndeki çalışma arkadaşları ve komşuları katıldı.

Ellerinde Ayşegül Aktürk’ün fotoğrafları ile “Kadın cinayetlerini durduracağız” dövizleri taşıyan kadınlar, tepkilerini attıkları sloganlarla gösterdi.

Kadın Meclisleri üyesi Ayşen Ece Kavas tarafından yapılan açıklamada, kadın katliamlarındaki artışa dikkat çekildi. İçişler Bakanı Süleyman Soylu’nun kadın katliamının azaldığı yönündeki açıklamalarına rağmen sadece bu ay içinde 21 kadının katledildiğini söyleyen Kavas, “Bugün burada Ayşegül’ün evinin önünde buluşmak bizler için çok üzücü. Bu ülkede gerçekten yasalar uygulansa, kadınlar korunsa ve eşitlik politikaları yürütülse erkekler kadınlara şiddet uygulamaya cesaret edemez” dedi.

Daha sonra söz alan Ayşegül’ün çalışma arkadaşı Dr. Nuket Zeynep Özdemir de, Ayşegül’ün katledilmesinden duyduğu üzüntüyü paylaşarak, kadın katliamlarının nedenleri üzerinde durdu. Ayşegül’ün çalışkan, azimli ve güçlü biri olarak tüm kadınlar tarafından örnek alındığını söyleyen Özdemir, “Toplumsal algıları yıkmadıktan sonra hiçbir yere gelemeyiz. Erkekler niçin kuralları sizler belirliyorsunuz? Bırakın bu kafayı! Bırakın biz kadınlar kendi kuralımızı kendimiz koyalım. Bizim vücutlarımızın üzerinde sizlerin hiçbir hakkı yok” diye konuştu.

Kadınların eylemi sloganlarla son buldu.


Etiketler : kadın Cinayetleri,