Avukatlardan STÖ'lere İmralı başvurusu: Yerinde inceleme yapılsın

25 Kas 2021

Avukatlar, 8 aydır haber alamadıkları müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın durumuna ilişkin STÖ ve barolara başvurarak yerinde inceleme talebinde bulundu

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 8 aydır herhangi bir haber alamadıkları İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın durumuna ilişkin girişimlerini sürdürüyor. Avukatlar, Bursa İnfaz Hakimliği ve Adalet Bakanlığı, bakanlığa bağlı kurumlar ile Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yaptığı başvurunun ardından bugün de hukuk örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarına başvuruda bulundu.  

 

Avukatlar,  Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD), Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye insan Hakları vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü’ne yaptığı başvuruda yerinde inceleme talebinde bulundu. 

 

Avukatlar STÖ’lere yaptığı başvuruda, İmralı’da aile ve avukat ziyaretlerinin önünün açılması için gereken girişimlerde bulunmalarını ve her STÖ’nün insan hakları alanında yüklendikleri misyonu yerine getirmelerini istedi.

 

Barolara başvuru: İmralı ziyaret edilmeli

Avukatlar ayrıca Türkiye Barolar Birliği (TBB) başta olmak üzere Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Ankara Barosu, Antalya Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bursa Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Edirne Barosu, Elazığ Barosu, Erzurum Barosu, Eskişehir Barosu, Antep Barosu, Hakkari Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu, Kars Barosu, Mardin Barosu, Mersin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şırnak Barosu, Urfa Barosu, Tekirdağ Barosu, Trabzon Barosu ve Van Barosu’na da başvuruda bulundu.  

  

Avukatlar barolara yaptığı başvuruda ise hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak bu kavramlara işlerlik kazandırmakla yükümlü oldukları hatırlatıldı. Avukatlar başvurunun devamında, barolardan İmralı’yı ziyaret etme ve girişimlerde bulunmalarını talep etti. 

Kaynak:MA


Etiketler : imralı başvurusu, Avukatlar, imralı tecrid, STÖ,