Avrupa’da ‘grev hayaleti’

04 Ara 2019

Avrupa Birliği’nin önde gelen ekonomik güçlerinden Fransa ve İngiltere’de aralık hararetli geçecek. Kimi günler hayat duracak. İngiltere’de ulaşım grevine, Fransa’da‘ emeklilik reformu’ planına karşı çok sayıda sektörün grevi ekleniyor

Fransa, halkın ve özellikle Parislilerin günlük hayatını ciddi manada zorlaştıracak tarihin en büyük grevlerine başlıyor. Emeklilikte Yaşa Takılma (EYT) olmasın diye eğitim, sağlık, postane, itfaiye, elektrik kurumu demiryolu ve toplu taşıma işçileri, havaalanı çalışanları bugün greve çıkıyor. Brexit (AB’den çıkış süreci) krizi yaşayan ve 12 Aralık’ta erken seçime gidecek olan İngiltere’de de 2 Aralık’ta 600 bin yolcu taşıyan Güney Batı Demiryolları’nda (SWR) 27 günlük grev başladı. 1848’de Karl Marx ve Friedrich Engels Komünist Manifesto’ya “Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor-komünizmin hayaleti” diye başlamıştı. 2020’ye az kala “Avrupa’da grev hayaleti” dolaşıyor.

AB ve NATO içinde ciddi siyasi, ekonomik, etki alanı ve işlevsellik krizleri yaşanırken AB’nin lokomotif ülkelerinden Fransa’da sancılı bir grev süreci başlıyor. Emmanuel Macron yönetiminin dizel ve benzine zam yapmasıyla 17 Kasım 2018’den beri sokaklarda olan Sarı Yelekliler iktidarı zorlarken, bu kez ülke genelinde büyük bir grev başlıyor. Tarım sektöründe yine ekonominin diğer alanlarında yaşanan krizler nedeniyle hükümete tepkilerin arttığı ortamda tarihi bir grev bekleniyor. Sendikalar 5 Aralık’ı “Genel Grev ve Mücadele Günü” ilan ederek grevin startını veriyor.

Grev, 5 Aralık’a birkaç saat kala başlayacak. Greve sağlık çalışanları, postane, itfaiye, enerji-elektrik kurumu, tren, metro, otobüs vb. toplu taşıma işçileri, eğitimciler, avukatlar, ziraatçiler, otomotiv çalışanları, rafineri çalışanları, havaalanı çalışanları katılacak. Okulların büyük kısmı kapanacak. Ekonomi ve ulaşım felç edilecek. Grevin ilk günü ülke genelinde 150 gösterinin yapılması bekleniyor. Lise ve üniversite öğrencileri de destek verecek. Barolar, “Ölü Adalet Günü” adıyla destekleyecek. Milli Polis Birliği dahi bazı karakolları kapatacak. Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı iptal edilirken, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmayacak. Ayrıca Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi. 5-8 Aralık’ta tren bileti satılmayacak. Le Monde gazetesinde ortak bir bildiri yayınlayan aydın ve sanatçılar “neoliberal ve otoriter hükümetin saldırılarına karşı, bugünümüz ve geleceğimizin sosyal ve siyasi mücadelelerden geçtiğini vurgulama sorumluluğunu hissediyoruz” dedi.

Macron iptal etti

Panikleyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yurt dışı gezilerini iptal etti ve gelişmeleri yakından takip edeceğini duyurdu. Hükümet, emekli maaşlarının düşürülmesini ve emekli olma süresinin uzatılmasını öngören “emeklilik reformu” planı hazırlamıştı. Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsünün yayımladığı raporda, Macron’un 17 Mayıs 2017’de göreve geldiğinden bu yana uyguladığı ekonomik politikaların zenginlere daha fazla gelir sağladığını göstermişti. Macron, farklı sektörlerdeki farklılıkları aynılaştıracaklarını, tüm çalışanların aynı şartlarda emekli olmasını istediğini söylüyordu. Fransa’da emekli olmak için çalışanların en az 62 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Bu yaşa kadar diğer şartları da dolduran çalışanlar, tam emeklilikten faydalanabiliyor. 67 yaşında emekli olan çalışanlara ise bu şartlar aranmaksızın tam emeklilik veriliyor.

İngiltere’de demiryolları grevi

Brexit (AB’den çıkış süreci) krizi yaşayan ve 12 Aralık’ta erken seçime gidecek olan İngiltere’de de 2 Aralık’ta 600 bin yolcu taşıyan Güney Batı Demiryolları’nda (SWR) 27 günlük grev başladı. Grev, Londra ve çevre kentleri etkileyecek. SWR, Ulusal Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık İşçileri Sendikası (RMT) ile trenlerde güvenlik görevlisi bulunması amacıyla görüşmelere başlamıştı. Görüşmelerin tıkanması sonucu masadan kalkan Sendika işçileri, 27 günlük greve start verdi. Grevin İngiltere tarihinin en uzun grevi olması bekleniyor. Grevin ulaşım sektörünü ve iş temposunu ciddi anlamda etkilemesi bekleniyor. Sendika, her trende güvenliği sağlayacak bir güvenlik görevlisinin bulunmasını talep ediyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler :