Atlanta’da silahlı yürüyüş

06 Tem 2020

Irkçı polislerin işkence-cinayetlerinin ve Ku Klux Klanyanlılarının saldırılarının sürmesi ABD’de yeni boyut kazandı. Siyahlar uzun namlulu silahlarla yürüyüş yaptı. Floyd dosyasında bir polis daha bırakıldı

Çoğunluğu siyahlardan oluşan, uzun namlulu silahlar taşıyan farklı halklardan protestocular hafta sonu ABD’nin Georgia eyaletindeki Konfederasyon Anıt Parkı’nda gövde gösterisi yaptı.

Grup Atlanta yakınındaki Stone Mountain Park’ta yürüdü. Protestocular ırkçılığın sembolü olarak nitelenen büyük konfederasyon anıtının parktan kaldırılmasını talep etti.

Silahlı grup, parktaki kayalıklara oyulu olan ve ırkçı kabul ettikleri bir taş kabartmanın kaldırılmasını istedi. Stone Mountain Memorial Association sözcüsü John Bankhead, protestocuların barışçıl olduklarını söyledi.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar Stone Mountain’ı genelde kendi gösteri alanı olarak yerden 20 metre yükseklikte, kayalara kabartma şeklinde işlenmiş olan Stone Mountain heykeli, yaklaşık bir futbol sahası uzunluğunda. Oyulu üç süvariden biri 11 eyaletli konfederasyonun başkanı olan Jefferson Davis ve yanındakiler de efsanevi generalleri Robert E. Lee ve Thomas “Taş Kaya” Jackson. Emekliye ayrılan konfederasyon askerleri tarafından kurulan ırkçı Ku Klux Klan bazı törenlerini burada yapmıştı.

Bu arada Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde de bir grup gösterici Kristof Kolomb’un heykelini boynuna geçirdikleri halat yardımıyla yıktı. Göstericiler, yıktıkları heykeli Inner Harbor bölgesinden suya attı.

Polis serbest

Öte yandan ABD’de George Floyd’un ölümüyle sonuçlanan olaya karışan polislerden Tou Thao da serbest kaldı. Thao için 5 milyon TL kefalet ödendiği öğrenildi. Göstericileri sürekli tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump, Bağımsızlık Günü konuşmasında ülke genelindeki ırkçılık karşıtı protestolarda ırkçıların, kölecilerin heykellerinin yıkılmasına değinerek, “Tarihimizi yok etmeye, kahramanlarımızı itibarsızlaştırmaya, değerlerimizi silmeye ve çocuklarımızın beynini yıkamaya çalışan acımasız bir kampanyaya tanık oluyoruz” demişti. Trump “Amerikalı kahramanların heykellerinin yer alacağı” ulusal bir parkın kurulacağını duyururken, “Şimdiye dek yaşamış en büyük Amerikalıların heykellerinin bulunacağı uçsuz bucaksız bir Amerikan Kahramanları Ulusal Parkı olacak” ifadesi kullanmıştı.

ATLANTA


Etiketler : George Floyd,