Atık yakma tesisi Trabzon'u zehirleyecek

10 Kas 2019

Türkiye’nin dört bir yanında ortaya çıkan atık yakma tesisleri, yaşamı zehirleyen özellikler barındırıyor. Karadeniz’in halen yok edilemeyen doğasıyla birlikte, insanlar yapılacak tesisin çalışmasıyla zehirlenecek

Geçtiğimiz Temmuz ayında ihalesi yapılan tesisin iki yıl içinde tamamlanacağı açıklanmıştı. ‘Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde yakma işlemi yapılacağı belirtilmişti. Trabzon Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yaptığı açıklamada, “Trabzon’umuz çok modern bir katı atık tesisine, yakma sitemiyle çalışan ve geride çok az çöp bırakan arıtma ve ayrıştırma tesisleriyle bir katı atık bertaraf sistemine kavuşacak” ifadelerini kullanmıştı. Ancak atıkların yakılmasının büyük bir çevre kirliliği yaratarak bulunduğu bölgeyi zehirlediği biliniyor.

Tesis kurulmadan katliam yaşandı

Henüz faaliyete girmeden inşaat sırasında bölgeyi kirletmeye başlayan tesisin yakınından geçen Yanbolu Deresi kirlendi ve yüzlerce balığın cansız bedeni su yüzeyine çıktı. Tesisi inşa eden şirketin mağaraları betonla doldurma çalışmaları nedeniyle yeraltı sularına karışan zararlı maddeler Yanbolu Deresi’ne taşındı. Tesisin yapıldığı alanda geçtiğimiz günlerde heyelan meydana geldi ve iki ev ile tarım arazisi zarar gördü. Hemen yakınında bulunan akrstik mağaraların betonla doldurulması heyelanı ortaya çıkarmıştı. Bu dolgu sırasında mağara içinde milyonlarca yılda oluşmuş olan sarkıt ve dikikler yok edildi.

Atık yakmak ölüm demek!

Belediye Başkanı Zorluoğlu’nun ‘geride çok az çöp kalacak’ açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Görece olarak azalan atıklar yakıldığında karbondioksit ile birlikte birçok kirletici ve ağır metalin gaz halinde çevreye yayılmasına neden olur. Yanma sonucu oluşan kül ile birlikte, ne kadar önlem alınırsa alınsın bacadan çıkışına engel olunamayan gazlar çevreye yayılarak toprağa, suya, besinlere, oradan da hayvan ve insan bedenine girer. Bu toksik maddeler ve ağır metaller bedene bir kez girdi mi, yıllar boyunca bedenden dışarı atılamazlar. Bu nedenle bu zehirli maddeler “KOK-Kalıcı Organik Kirletici” olarak adlandırılmaktadırlar. Atık yakma tesislerinin bacalarından ve yakma sonucu oluşan küllerden çevreye yayılan KOK’lar, bugüne kadar belirlenen en tehlikeli kimyasal zehirlerdir. Dioksin, furan, klor, DDT ve PCB’ler bilinen başlıca KOK’lar arasında yer alır. KOK, yakma tesislerinin baca gazlarında ve küllerinde bulunur. Hava akımları yoluyla yüzlerce kilometre yayılabilirler.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler :