Ateşkese rağmen çatışmalar sürüyor

24 Eki 2020

Rusya’nın ateşkes çabalarına rağmen çatışmalar sürüyor. Çatışma Rusya-Türkiye gerilimini artırırken, Rus basını ise Türkiye’nin bölgede askeri faaliyetlerini deşifre etmeye başladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’da 13 köyün daha Azeri ordusu tarafından kontrol altına alındığını açıkladı. Bu açıklamaya göre 27 Eylül’den bu yana süren harekatta Azerbaycan ordusu 3 kent, 3 ilçe ve 130’dan fazla köyü kontrolüne aldı.

Aliyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Muzaffer Azerbaycan ordusu Hocavend ilinin Dolanar ve Bünyadlı, Cebrail ilinin Dağ Tumas, Nüsüs, Helefli, Minbaşılı ve Veyselli, Zengilan ilinin Venedli ve Mirzehesenli köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan’dır” paylaşımında bulundu.

Aliyev, Gubadlı ilinin Zilanlı, Kürt Mahrızlı, Muğanlı ve Alakurşak köylerinin de kontrolünün sağlandığını bildirdi. Azerbaycan ordusu ile Ermeni güçleri arasında çatışmaların önceki gece de aralıksız sürdüğü belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise operasyonların gece boyunca Ağdere, Hocavend, Fuzuli, Hadrut ve Gubadlı yönlerinde değişen yoğunlukta sürdüğü belirtildi. Azerbaycan ordusunun savunma hattına top ve havanlarla ateş açan Ermenistan güçlerine karşı açılan ateşle Hocavend, Fuzuli ve Gubadlı istikametlerinde ciddi zaiyat verdirildiği ifade edildi.

‘Türkiye bozuyor’

Savaş taraflarının Rusya’nın aracılığı ile yaptıkları ateşkese rağmen çatışmaların sürmesi, gözlemciler tarafından bu durum ‘Rusya ateşkesi sağlıyor, Türkiye bozuyor’ olarak niteleniyor. Bu durumun Rusya ve Türkiye ilişkilerinde zaten var olana gerilimi artırdığını belirten aynı gözlemciler, Türkiye’nin İdlib’deki bazı gözlem noktalarını boşaltarak bu gerilimi düşürmeye çalıştığını vurguluyorlar. Rusya’nın bütün ateşkes çabalarına rağmen sükunetin sağlanmaması üzerine Rus basınında Türkiye’nin çatışma bölgesindeki faaliyetlerine dair haberler yer almaya başladı.

‘Anlaşmazlıklarımız var’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ sorununda Türkiye ile aynı düşüncede olmadıklarını ve iki ülkenin anlaşmazlıkları konusunda ödün verebilecekleri noktalar bulmaları gerektiğini söyledi. Putin, çatışmalarda, her iki iki taraftan da ayrı ayrı 2 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini toplam can kaybının 5 bine yaklaştığını ekledi. Bir düşünce kuruluşunun sanal ortamda yapılan toplantısına katılan Rusya lideri, Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile “sürekli” temas halinde olduğunu da belirtti. Putin, “Onlarla günde birkaç kere konuşuyorum” dedi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Azerbaycan-Ermenistan, Karabağ, ateşkes,