Asimilasyona karşı dernek

26 Nis 2021

Kürtçe’ye yönelik asimilasyon politikalarına karşı Ankara’da Hüseyingazi Başak Kültür Sanat Derneği açıldı

Ankara’nın Mamak ilçesi Hüseyingazi Mahallesi’nde yaşayan Kürtler, başta dil olmak üzere kendilerine karşı geliştirilen her türlü asimilasyon politikalarına karşı Hüseyingazi Başak Kültür Sanat Derneği’ni kurdu. Kürt dili, kültürü ve sanatına ilişkin eğitimlerin verileceği dernek, mahalle sakinlerinin fikriyle, ortak çaba sonucu kuruldu.

Dernek kapsamında yapılacak çalışmaları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan dernek yöneticileri, Hüseyingazi Mahallesi’nde yaşayan Kürtlerin başta dil olmak üzere kendi kültür ve sanat faaliyetleriyle ilgili ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Anadil temel görev

Hüseyingazi Kültür Sanat Derneği Başkanı Erdoğan Yıldırım, Kürt çocuklarının asimilasyonla karşı karşıya olduklarını, yapacakları dernek çalışmasıyla farkındalık yaratacaklarını belirterek, “‘Çocuklarımıza kendi anadillerinde eğitimi nasıl verebiliriz?’ sorusuyla yola çıktık. Çocuklarımıza Kürtçe dilini öğreterek, daha sonra kültür sanat alanında bağlama, resim dallarında turnuvalar düzenleyerek, bu çalışmalarımızı ilerleteceğiz. Çocuklara anadillerini öğretmek temel görevimizdir” dedi.

‘Tekçi anlayışa direneceğiz’

Dernek yöneticisi Eşref Özviran, toplumsal değerleri korumak amacıyla bir araya geldiklerini ifade ederek, “Metropoller farklı bir dünya, farklı bir gezegen. İnsanlar metropollere geldiği zaman toplumsal değerlerini korumakta zorlanıyor. Devletin dayattığı tekçi anlayışa karşı Kürtler olarak sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

İmza kampanyasına devam

Kürtçe’nin resmi ve eğitim dili olması amacıyla başlatılan imza kampanyasının devam ettiğini belirten Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Cizirî, sonuç alınması için Kürtlerin kampanyayı gündemlerinde tutması gerektiğini söyledi. Kürt Dil Platformu ile Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın oluşturduğu 21 Şubat Dil Komisyonu’nun, Kürtçe’nin resmi dil ve eğitim dili olarak kabul edilmesi amacıyla 22 Şubat’ta başlattığı imza kampanyası sürüyor. 9 siyasi parti ve platformun içerisinde yer aldığı dilbilimci, yazar ve dernek temsilcisi yaklaşık 300 kişinin de organize ettiği kampanya, online ve fiziki imzalarla sürdürülmeye çalışsa da salgın süreci, Kürt kurum ve partilere dönük baskılar nedeniyle hedeflenen en az bir milyon imza seviyesine henüz ulaşamadı.

‘2021 Kürt dili yılı olacak’

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Cizirî, kampanyada gelinen aşama ve yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kürt halkının imza kampanyasına derin anlam katarak çok ciddi yaklaşması gerektiğinin altını çizen Cizirî, dilin edebiyat, tarih, kültür gibi çok yönlü bir gelişim olduğunu söyledi. Salgının insanlara ulaşmayı zorlaştırdığını dile getiren Cizirî, kampanyayı sabırla yürüttüklerini belirterek,“2021 yılını Kürt dil yılı olacak” dedi.

‘Hedefe ulaşacağız’

Kampanya hedeflerine ulaşacaklarını vurgulayan Cizirî, “Pandemiden dolayı alınan önlemler imza toplanmasını engelliyor, ama yine de kararlıyız. Fiziki imzaları siyasi partiler yürütüyor fakat devlet bu kampanyayı pandemiden dolayı yasaklarla engelliyor” dedi. Cizirî,“Halkımız da kampanyaya destek verirse, bu kampanya herkesin gündeminde olur. Unutmayalım ki bir halkı var eden kendi dilidir. Kürt halkı dil üzerindeki ağırlığı kendi üzerinde hissetmezse, çok kötü bir duruma düşeriz. Tüm olanlar karşısında dilimiz elimizden giderse, hiçbir şey kalmaz” diyerek kampanyaya katılım çağrısında bulundu.

ANKARA / DİYARBAKIR

 


Etiketler : Kürtçe Dil Bayramı, Kürtçe dil eğitimi,