Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

15 May 2021

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Ödüle Welat Esen’in, “Ev Rû, Ev Xerîbî-Bu Yüz, Bu Yabancılık)” adlı dosyası layık görülürken, onur ödülü ise Kadir İnanır’a verildi

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Konuya ilişkin Arî ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Kürt Dil Bayramı. Yarışma ve yayınevi adına kutluyor ve bu yarışmanın daha birçok güçlü kalemi Kürt edebiyatına kazandırmasını ve o gençlerle Kürt edebiyatının daha ilerilere taşınmasını umut ediyoruz” temennisi dile getirildi.

Ödülün sahibi Welat Esen

Bu yılki yarışmada 9 başvuru olduğu belirtilen açıklamada, “Bu yılki jüri Evîn Şikakî, Îrfan Amîda, Mueyed Teyîb, Berken Bereh ve Necla Arî’den oluşuyordu. Beş jüri üyesi dosyaları okudu ve tartışmalarını olgunlaştırdı. İlk değerlendirmelerden sonra oylama geçildi ve buna göre iki dosya aynı oyu elde etti. Bu nedenle ikinci aşamada puanlamaya geçildi ve bu puanlama sonucunda en çok puanı alan dosya bu yıl ödüle layık görüldü. Sonuç olarak Welat Esen Ev Rû, Ev Xerîbî (Bu Yüz, Bu Yabancılık) isimli dosyası ile ödüle layık görülmüştür” denildi.

Esen cezaevinde 

Açıklamada, ödüle layık görülen Welat Esen’in, 1996 yılında İzmir’de tutuklandığı belirtilerek, “Tam 26 yıldır tutuklu; bir başka deyişle ömrünün yarısından fazlasını hapishanelerde geçirdi. Müebbet hapis cezası ile tutukludur. Sırasıyla Buca, Konya, Sincan, Kırıkkale hapishanelerinde kalan Esen halen Bandırma Hapishanesi’ndedir" denildi. 

Onur ödülü Kadir İnanır’a 

Şiir ödülünün yanı sıra düzenleyicilerin bir de onur ödülü verildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu yıl sinema oyuncusu Kadir İnanır onur ödülüne layık görülmüştür. Öyle bir duruma gelindi ki Türkiye’de insanlar serbestçe fikirlerini dile getirememekte, demokratik hak talebinde bulunamamaktadır. Baskı ve tahakküm giderek artıyor. Kürt halkına ve demokratik taleplerine saldırılar ağırlaşmakta. Bu şartlar altında Sayın Kadir İnanır barıştan yana tavır almış, Kürt halkının demokratik taleplerini dile getirmiş ve Kürt sorununun çözümüne dair talepte bulunmuş, bu anlamda sözünü de sakınmamıştır.”

Pandemi koşullarının el vermesi durumunda ödül töreni yüz yüze, koşulların el vermemesi durumunda törenin online yapılabileceğine işaret edilen açıklamada, konuya ilişkin kamuoyunun bilgilendirileceği aktarıldı. Açıklamada, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın-erkek şairleri önümüzdeki yıl devam edecek olan yarışmaya katılmaya, Kürt kurum ve kuruluşlarını da yarışmayı sahiplenmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: MA


Etiketler : KÜRTÇE, Arjen Arî,