Ankara YPG vetosunda geri adım attı

03 Tem 2020

Türkiye'nin YPG'yi 'terör örgütü' olarak tanınması şartı ile veto ettiği NATO'nun Polonya ve Baltık ülkelerini savunma planı, 7 ay sonra Ankara'nın geri atmasıyla yürürlüğe girdi

Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'nın talebiyle NATO tarafından bir savunma planı hazırlandı. Detayları gizli olan plan aralık ayında Londra'da onaylandı.

Ancak Türkiye, YPG'nin 'terör örgütü' olarak tanınması şartıyla veto koyarak NATO genel sekreterinin planı eyleme koymasına engel oldu.

Fakat Reuters'e konuşan Letonya, Polonya ve Fransa'dan yetkililer Türkiye'nin vetosunu kaldırdığını ve planın artık hayata geçirilmesinde engel kalmadığını açıkladı.

Türkiye'nin vetosunu kaldırması karşılığında bir taviz alıp almadığı henüz netlik kazanmazken bir NATO diplomatı, ittifaktaki diğer 29 üyeden geçen ay gelen baskı sonrası Ankara'nın planla ilgili sessiz kaldığını aktardı.

Konuyla ilgili NATO'dan doğrudan resmi bir açıklama gelmezken "müttefiklerin korunması için devamlı olarak planlar olduğunu ve bu planların düzenli bir şekilde gözden geçirildiği ve güncellendiği" vurgulandı.

Kaynak: Euronews


Etiketler : Baltık Planı, YPG, NATO, türkiye,