Amman üzerinden Hewler havaalanına SMO sevkiyatı iddiası

10 Haz 2021

Türkiye'nin daha önce Azerbaycan, İdlib ve Libya'da kullandığı silahlı grupları Amman üzerinden Hewler Havaalanı'na geçirdiği ve oradan da Behdînan ve Soran'a götürdüğü iddia edildi

Sınır ötesi operasyon, sınır hattına yakın yerlerde kesilen ağaçların Ceniz Holding üzerinden Türkiye'ye taşınması ve BM gözetimindeki Mahmur Mülteci kampına SİHA saldırısına tepkiler artarken Libya-Amman-Hewler Havalimanı hattıyla Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarının taşındığı kaydediliyor.  

İsmini açıklamak istenmeyen bazı siyasi kaynakların Rojnews'e verdiği bilgilere göre Türkiye, kendisine bağlı silahlı grupları İdlib'den, Azerbaycan'dan ve Libya'dan Federe Kürdistan’da HPG’nin bulunduğu bölgelerin yakınına aktarıyor.

Kaynakların açıklamalarına göre Türkiye bu silahlı grupları, uçaklarla Amman üzerinden Hewler Havaalanı'na aktarıyor. Gruplar buradan da Soran'a bağlı Hacıomeran bölgesi ile Duhok yakınlarındaki Behdînan'a transfer ediliyor.

Ajansın haynakları bu silahlı grupların Hewler havaalanında MİT ve KDP yetkililerin kontrolünde, Kürdistan’daki bölgelere dağıtımı yapıldığını söyledi. Tanınmamaları için de KDP'nin askeri güçlerinin kıyafetleri giydiriliyor. İddialara gör bunların içinde Türkiye tarafından eğitilen bazı Kürtler de var.

Daha önce de basında bazı cihadi silahlı grupların Behdînan bölgesine yollandığı iddiaları basında yer almıştı.  HPG ve PKK açıklamaların da da silahlı grupların bölgeye gönderildiği iddia edilmişti.

KDP’ye tepkiler artıyor

Mezopotamya Ajans'nın (MA) haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan’da başlattığı sınır ötesi operasyon sürüyor. Operasyon kapsamında KDP ile Türkiye arasında yapılan kimi anlaşmalara göre Metîna bölgesinde bulunan ağaçların “güvenlik” yolları nedeniyle kesilmesi kararlaştırıldı. Bölgede korucuların da katılımıyla yüzbinlerce ağacın kesilerek, kamyonlarla bölge kentlerine taşındığı belirtildi. 

'Afganistan'daki Tora Bora Dağı olurdu'

Operasyonların durmasını isteyen Beyaz Tülbentli Anneler Komitesi, Türkiye’nin saldırılarına karşı Süleymaniye’nin Dayîk Park’ında bir araya geldikten sonra burada bulunan Irak Parlamentosu Ofisi'ni ziyaret etti. 

Burada anneleri karşılayan Irak Parlamentosu Goran Hareketi Milletvekili Dr. Yusuf Mahmud, “Kandil'de PKK yerine radikal bir örgüt olsaydı,  Afganistan'daki Tora Bora Dağı olurdu ve kontrol edilmesi de güç olurdu. Hiçbir kesim, Kürdistan'ın topraklarına saldıran komşu ülkeleri savunmasın” dedi. 

Türkiye’nin saldırılarının görünenden daha büyük olduğuna dikkati çeken Mahmud, “Bu bölgelerde HPG’liler olmasa da Türkiye'nin saldırılarına devam edeceğini biliyoruz. Türkiye ve PKK arasında 40 yıldır süren bir savaş var.  Bu sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için Kürdistan Bölgesi'nin tecrübesinden ders alınmalıdır. Barış annelerinin sesine, ses olmalıyız. Irak Parlamentosu'nun ayrı grupları ve parlamenterleri olarak, KDP ve PKK'nin anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Emekli peşmergeden KDP'ye tepki

Emekli peşmerge Celal Abdullah da, "KDP’nin Türkiye’ye yardım etmesi ve Kürdistan Bölgesi topraklarının işgaline izin vermesinin hiçbir açıklaması olamaz" diye belirtti. KDP’nin Türkiye’ye gerillayı kuşatması için destek verdiğini belirten Emekli Peşmerge Celal Abdullah, Rojnews’e açıklamasında “Tarih Barzani ailesi le Türk devletinin yaptıklarını kaydediyor.  KDP’nin bu davranışın hiçbir açıklama olamaz. Bu, Türk devleti için halkına ihanet etmektir. Zamanında ben Baas rejimine karşı savaştım, eğer ben şimdi genç olsaydım Türk devletinin işgaline karşı da silah kuşanırdım” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Hewler, ÖSO grupları, Federe Kürdistan Bölgesi,