Almanya da 'Libya'dan çekil' dedi

06 May 2021


Libya Dışişleri Bakanı Necla el Menguş Trablus'ta ortak basın toplantısında Çavuşoğlu'na 'güçlerinizi çekin' diye çıkıştıktan sonra Berlin'de de aynı uyarı geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Maas da 'Libya'dan çekilin' dedi

Almanya Dışişleri Bakanı Maas Berlin'e gelerek turist isteyen Dıışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na Libya ,Doğu Akdeniz gibi konularda beklentileri olduğunu söyledi ve Türkiye'den Berlin Konferansı’nda verilen taahhütlerini yerine getirip Libya'dan asker ve paramiliter güçleri çekmesini istedi. Çavuşoğlu, SMO ile ittifakı savunmaya çalışırken, turizme göre aşı yapacaklarını söyledi.

AKP-MHP hükümeti iç ve dış politikada, ekonomik anlamda her sıkıştığında olduğu gibi bir kez daha soluğu en büyük hamilerinden Angela Merkel'in şansölyeliğindeki Almanya'da aldı. Almanya'nın başkenti Berlin'e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier görüştü. 

Çavuşoğlu, Almanya Turizmden Sorumlu Parlamenter Müsteşarı Thomas Bareiss’le görüşüp turist göndermesini istedi, AB'deki "aşı pasaportu"nun etkilerini ele aldı.  

Çavuşoğlu Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile de bir araya geldi. Maas ile de Türkiye'den Almanya'ya göçün 60. yılı, Libya gibi meseleler, TSK'nin ittifak yaptığı paramiliter güçler, Avrupa Konseyi gündemindeki insan haklarının korunması, AİHM kararları, Doğu Akdeniz, Suriye ve Afganistan görüşüldü. Güvenli turizm sözü ile Türkiye'ye turist gönderilmesi istendi..

Paramiliter güçleri basın önünde sordu

Alman ajansı Deutsche Welle (DW) haberine göre Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında yüzüne karşı SMO-TSK ititfakına işaret ederek Libya'dan "tüm birlikler ve paralı askerlerin çekilmesi gerektiğini" söyledi. 

Maas, Libya konusunda "Çok hassas bir süreçten geçilmekte olunduğuna" işaret etti. Maas tüm yabancı askerlerin çekilmesini beklediklerini kaydeden Heiko Maas, "Tüm devletlerin, Berlin Konferansı’nda verilen taahhütlerini yerine getirmelerini, tüm yabancı birlik ve paralı askerlerin çekilmesini, seçimler için gerekli şartların tesis edilmesini ve bu sayede de barışçıl ve özellikle bütünlüğü korunmuş bir Libya için yolun açılmasını istiyoruz" dedi.

Doğu Akdeniz krizi

Dumanı hala tüten Doğu Akdeniz krizi için de Maas şunları söyledi: "Ancak diyalog, Doğu Akdeniz'de uzun vadeli ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşılmasına imkan sağlar. Türkiye ve AB partnerlerimiz Yunanistan ve Kıbrıs'ı bir çözüme ulaşılması için cesaretlendirmek istiyoruz. Tüm taraflar, güvenin inşa edilebilmesine izin verdiği takdirde çözümün de tesis edilebileceğine olan inancım tam." 

Silah satışlarına kısıtlama

Alman Dışişleri Bakanı Maas basın toplantısında, "Almanya askeri alanda Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaları kaldıracak mı?" sorusu üzerine de "Türkiye NATO bünyesindeki önemli bir müttefik. Almanya bunu hep vurguladı, gelecekte de bu özel bir önem taşıyacaktır. Ancak Almanya'nın savunma sanayi ihracatı ile ilgili kapsamlı kısıtlayıcı politikaları var ve bunlar uygulanmaya devam edilecek" dedi.

Ne yanıt verdi?

Söz alan Çavuşoğlu ise Almanya'nın desteği sayesinde Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandığının söyledi. Çavuşoğlu, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, siyasi diyalogun sürdürülmesi ve Mülteci Mutabakatı'nın tüm boyutlarıyla gözden geçirilmesi konularındaki beklentilerine vurgu yaptı.

Türkiye'nin paralısı diğer ülkelerinkine benzemez(!)

Çavuşoğlu, Alman mevkidaşısının Libya'daki TSK-Suriye Milli Ordusu (SMO) ittifakını kastedip "Libya'dan tüm yabancı birlikler ve paralı askerler çekilmeli" açıklamasına şu yanıtı verdi: "Libya'da bulunan çok sayıda yabancı savaşçılar, paralı askerler var, bunların çekilmesi konusunda hem fikiriz. Fakat iki egemen ülke arasında bir anlaşma gereği buraya verilen askeri eğitim ve danışmanlık desteği gibi ülkenin ihtiyacı olan desteklerin sona ermesi Libya’nın yararına değil ve iki ülke arasındaki bu tür anlaşmalara müdahale edilmesi doğru bir yaklaşım olmaz. Hele hele yabancı terörist savaşçılarla, meşru mevcudiyeti de karıştırmamak gerekir diye düşünüyoruz."

Turistin gördüklerine aşı

2020'de 1 milyon 200 bin Alman vatandaşının salgına rağmen Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirten Çavuşoğlu, Alman hükümeti ile geçen sene yürütülen işbirliğini bu sene de sürdürmek istediklerini, turistlerin tatillerini Türkiye’de güvenli bir şekilde geçirmeleri için "tüm tedbirleri aldıklarını" kaydetti.

Çavuşoğlu turizm ve para kazanmak için aşı ayrımcılığını da itiraf etti. Aşılama çalışmalarına hız verdiklerini, halkın yüzde 26'sından fazlasının aşılandığını anlatan Çavuşoğlu, "Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, otellerde, restoranlarda, şöförler, havaalanlarında çalışanlar aynı şekilde tur rehberleri dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız" diye konuştu. 

Libya Dışişleri Bakanı da yüzüne söylemişti

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan 3 Mayıs'ta Libya'nın başkenti Trablus'ta "güçlerinizi çekin" yanıtı almışlardı. 

Çavuşoğlu, Libya Dışişleri Bakanı Necla el Menguş ile görüşmüştü. Libya Dışişleri Bakanı Necla el Menguş düzenlenen ortak basın toplantısında Çavuşoğlu'nun yüzüne karşı şu ifadeleri kullanmıştı."(Türkiye'ye) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının tüm hükümlerini hayata geçirmek üzere adımlar atma ve Libya topraklarındaki tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çıkartılması için işbirliği çağrısı yapıyoruz."

BERLİN

  


Etiketler : Necla el Menguş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Milli Ordusu (SMO), Libya'da paramiliter güçler, Almanya Dışişleri Bakanı Maas,