'Alevilerin yemeği yenmez' söylemi nefret suçudur

05 Tem 2020

HDP'li Kenanoğlu, Arnavutköy’de bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenin, 'Alevilerin yemeği yenmez' söylemine karşı savcılığın 'kavuşturmaya yer yok' kararı vermesine tepki gösterdi

2018 yılında İstanbul Arnavutköy Cumhuriyet Ortaokulu’nda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin “Alevilerin yemeği yenmez” şeklindeki sözleri sonrası Arnavutköy Cemevi tarafından yapılan şikayeti değerlendiren, Cumhuriyet savcılığı “kovuşturmaya gerek yok” kararı verdi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, takipsizlik kararına tepki göstererek, şunları ifade etti:

“Geçtiğimiz hafta, bu konuyla ilgili Cumhuriyet Savcısı bir karar veriyor ve diyor ki: “Kovuşturmaya yer yok.”   Şimdi, gerekçeleri şunlar; “Bu söylem aleniyet unsuru bakımından gerçekleşmediği için, yani aleniyet taşımadığı için kovuşturmaya gerek yok. Bu söylem kamu güvenliği açısından da bir sorun teşkil etmemektedir. Bu nedenle de soruşturmaya gerek yok” diyor ve TCK’nın 216’ya 2’nci maddesinde düzenlenen suç kapsamında olmadığını ifade ediyor. Oysa Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesi çok açık yani kin, nefret, belli bir etnik gruba, dini inanca, mezhebe yönelik nefret söylemlerinin cezalandırılmasına ilişkin bir madde. Fakat bu savcı bütün bu söylemden kaynaklı olarak herhangi bir soruşturmaya, kovuşturmaya gerek yok diye bir karar veriyor.”

Kenanoğlu konuşmasının devamında, “Herhangi bir öğretmen ya da herhangi bir kişi bırakın öğretmen olmayı, Twitter’dan herhangi bir sosyal medyadan -ne bileyim- Alevilerle ilgili değil de başörtüsüyle ilgili, camiyle ilgili, Müslümanlık, Sünni insanlarımızın inançlarıyla ilgili kötü bir laf etmiş olsaydı ne olurdu?" diye sordu.

Kenanoğlu devamla şunları söyledi: "Meclis kürsüsüne çıkıp diyorsunuz ki; Aleviler bizim kardeşimizdir, biz mezhepçilik yapmıyoruz, bizim Kürtler kardeşimizdir. Biz etnik, inançsal ayrımcılık yapmıyoruz. İyide pratik öyle değil ki. Pratik burada. Daha ne diyecekti bu öğretmen. Yani “Alevi’nin yemeği yenmez” hakaret değilse bir topluma yönelik kin, nefret değilse daha ne diyecekti?”

Kaynak: PİRHA


Etiketler : Ali Kenanoğlu, Nefret söylemi, Alevilik,