AKP'yi eleştirdi, hakkında 'sınır dışı' kararı verildi

04 May 2021

Antep'de Furkan Vakfı üyelerine dönük camide yaşanan biber gazlı müdahaleyi AKP’nin kongre görüntüleri ile eleştiren mülteci Munip Ali hakkında 'sınır dışı edilme' kararı verildi

Antep'te, 3 ayrı camide itikafta bulunmak için toplanan Furkan Vakfı Gönüllüleri'ne yapılan biber gazlı müdahaleyi eleştiren Suriyeli mülteci Munip Ali gözaltına alındı. Ali, emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. İdari gözetim altına alınan Ali hakkında “sınır dışı edilme” kararı verildi.  

 

Sosyal medyadan eleştiri

 

Ali, Furkan Vakfı üyelerine yönelik müdahaleyi AKP kongre görüntülerini paylaşarak kıyaslamak ile suçlandı. Ali'nin Twitter hesabından yaptığı "Bu manzara ne Filistin'de ne de Mescid-i Aksa'da Bu utanç verici olayı nerede olduğunu biliyormusunuz??? Bir Müslümanların, ülkesi İddia ettikleri gibi, #Türkiye_Gaziantep Suriye'de Beşar Esad'ın askerleri, Allah'ın evlerinde dua eden namaz kılan Müslümanlar aynısını yapıyordu” paylaşımı suçlama konusu yapıldı. Yine, AKP kongrelerine giden otobüslerin görüntüleri üzerine “Ama AKP kongre gidersek durumlar böyle” sözleri de suç sayıldı.  

 

Karara itiraz edilecek

 

Ali’nin avukatı Meral Kaban, müvekkiline “Halkı kin ve nefrete sevk etmek, alenen tahrik etmek" suçlamasının yöneltildiğini aktardı. Müvekkilini hakkında “sınır dışı edilme” kararı verildiğini belirten Kaban, müvekkilinin Çiğli Geri Gönderme Merkezi’ne götürüleceğini paylaştı. Kaban, müvekkilinin paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve alınan "hukuksuz" karara itirazlarda bulunacaklarını ifade etti.   

Kaynak: MA 


Etiketler : Furkan Vakfı, Mülteci, Sınır dışı etme kararı,