AKP'li belediye 280 işçiyi istifaya zorluyor

20 Nis 2021

AKP’li Menemen Belediyesi bünyesindeki META-SU şirketinde çalışan aralarında yaklaşık 280 işçi, istifaya zorlanmak amacıyla temizlik, faraş ve moloz taşıma işlerinde görevlendirildi.

AKP’li Menemen Belediyesi bünyesindeki META-SU İnşaat Taşımacılık Unlu Mamuller Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nde sözleşmeli olarak çalışan yaklaşık 280 işçi, istifaya zorlanmak amacıyla temizlik, faraş, moloz taşıma gibi çalışma alanlarında görevlendirildi. Sayının META-SU personeli dışında belediye bünyesindeki personelinin de katılımıyla 400 kişiye çıkabileceği iddia edildi. Belediyede çalışan birçok işçiye, "Toptan Çözüm Müdürlüğü'nde görevlendirilmeniz uygun görülmüştür" yazısının tebliğ edildiği öne sürüldü.

Sendikal destek bekliyorlar

META-SU şirket bünyesinde sözleşmeli olarak görevlendirilen birçok işçi üniversite mezunu. META-SU bünyesinde hemşire, öğretmen, arkeolog ve mimar gibi meslek kodlarında çalışırken, temizlik, faraş, moloz taşıma işlerinde görevlendirilen işçiler, istifaya zorlanmak istendiklerini söyledi. Mobbing ve baskılara maruz kaldıklarını belirten işçiler, yaşananlara tepki gösterdi. İşçiler, sendikal ve hukuksal destek beklediklerini dile getirerek, dayanışma çağrısında bulundu.

CHP’li üyelerden tepki

CHP’li Meclis üyeleri de dün belediye bünyesinde kurulan Toptan Çözüm Müdürlüğü’ne ilişkin açıklama yapmıştı. Açıklamada, “Toptan Çözüm Müdürlüğü ne amaçla kurulmuştur? Temizlik Birimi, Sosyal Market ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yapılabilecek bu hizmetler için neden farklı bir birim açma ve bu birimlerde toplu görevlendirmeler yapma gereği duyulmuştur? Toplu görevlendirme listesi hangi kriterlere göre hazırlanmıştır? Listedeki isimlerin işe giriş tanımları ve eğitimleri verilen işlerle örtüşmekte midir? Eski işine geri çağrılanlar hangi kriterlere göre çağrılmıştır? Bu çağrılmaların altında baskıya boyun eğme, birilerine yakınlık gibi kıstaslar mevcut mudur?” sorularını yöneltmişti.

İZMİR


Etiketler : Menemen, akp,