Afrika’da kaçak avcılar geri dönüyorlar

04 May 2021

Güney Afrika’da pandemiye karşı alınan kısıtlamaların esnetilmesinin ardından, kaçak avcılar tekrar gergedanları katletmeye başladılar

Güney Afrika’da, koronavirüse karşı alınan kısıtlamaların esnetilmesinin ardından, koruma altındaki gergedanlara dönük kaçak avcıların saldırılarında artış yaşandı. Her 22 saatte bir gergedan boynuzu nedeniyle katledilirken, 2013 yılından sonra bu türün popülasyonunda yüzde 60’lık bir azalma meydana geldi.

Geçtiğimiz yıl Mart ayından beri uygulanan seyahat yasağı nedeniyle, kaçak avcıların saldırılarında ciddi bir düşüş kaydedilmişti. 2019 yılına göre boynuzları için katledilen gergedan sayısı 2020 yılında yüzde 30 azaldı. Son 10 yılın en düşük rakamı geçtiğimiz yıl kaydedilse de, 394 gergedan katledildi.

Fakat 2020 yılının son aylarında Güney Afrika hükümeti kısıtlamaları ve uluslararası seyahat yasaklarını esnetti. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature - WWF) adına Güney Afrika’daki gergedanları koruma görevinde bulunan Jo Shaw, Kruger Ulusal Parkı’nda son aylarda gergedanlara dönük sayısız saldırının yaşandığını söyledi.

Dünya genelindeki kapanmaların gergedanların boynuzlarına dönük talebi arttırdığını söyleyen Shaw, kaçakçılık sürecini Reuters’a şu sözlerle değerlendirdi: Avcılar gergedanları önce sakinleştirici silahla vurup daha sonra boynuzlarını kesiyorlar. Boynuzları canice koparılan hayvanlar ölüme terk edilirken, kısa bir süre sonra kan kaybından hayatlarını kaybediyorlar. Yerel avcılar gergedanları kaçak olarak öldürdükten sonra boynuzlarını uluslararası suç şebekelerine veriyorlar. Bu suç örgütleri de kaçak yollarla boynuzları ülke dışına çıkararak, dünya marketine sunuyorlar. Boynuzlara dönük en büyük talep Asya kıtasından geliyor.

Kaçak avcılık nedeniyle filler ve gergedanların nesli yıllardır tehlike altında bulunuyor. Koruma altından tutulan bu hayvanlar silahlı askerler tarafından korunurken, bazı bölgelerde gergedanların öldürülmesini engellemek için boynuzları yetkililer tarafından testereyle kesiliyor.

Gergedan boynuzları geleneksel Çin ilaçlarında kullanılmanın yanı sıra, birçok ülkede zenginlik ve statü göstergesi olarak da kullanılıyorlar.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Afrika,