Adana'da hekimlerden çağrı: Kovid-19 Meslek Hastalığı Yasası çıksın

27 Eki 2021

Adana Tabip Odası üyeleri Seyhan Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek, koronavirüs nedneiyle yaşanan sağlıkçı ölümlerinin meslek hastalığı kapsamına alınamsını talep etti.

Adana Tabip Odası (ATO) yönetimi ve üyeleri, Seyhan Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek, Koronavirüs (Kovid-19) Meslek Hastalığı Yasası’nın çıkarılmasını talep etti. ATO Başkanı Selahattin Menteş, pandeminin 19'uncu ayını geride bıraktıklarını, salgının tüm yükünü sırtlanan sağlık çalışanlarının görülmeyen değerini görünür kılmak için bir arada olduklarını söyledi. Menteş, “19 aydır ölüyoruz, 19 aydır hastalanıyoruz, 19 aydır gün be gün tükeniyoruz" dedi.

Menteş, taleplerini ise şöyle sıraladı: "Bu gidişata dur demek için haklarımızı bir an önce istiyoruz. Hekim ve sağlık emekçilerinin maaşlarında emekliliğe de yansıyacak iyileştirme istiyoruz. COVID-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını istiyoruz. Hekimlere 7200 ek gösterge istiyoruz. Göreve başladığımız günden bu yana her yıla 120 gün yıpranma payı istiyoruz. Güvenli, sağlıklı çalışma alanları ve etkin bir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz. Her hafta bir talebimizi yükselttiğimiz bu süreçte isteklerimiz yerine getirilene kadar eylemliliklerimiz devam edecektir.

ADANA


Etiketler : Adana Tabip Odası,