Açlık grevindeki tutuklulara limon, tuz, şeker verilmiyor

06 Oca 2019

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemindeki Zelal Başboğa, 5 gündür limon, tuz ve şeker alamadıklarını aktardı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi talebiyle birçok cezaevinde başlatılan açlık grevleri eylemi devam ediyor. Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Zelal Başboğa (22), ailesi aracılığıyla, süresiz-dönüşümlü olarak devam ettirdiği açlık grevi eylemini dün itibariyle süresiz dönüşümsüze çevirdiğini aktardı.

2016 yılında tutuklanarak "Örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası"ndan 12 yıl 9 ay ceza alan Zelal Başboğa, Şırnak Cezaevi'nden Urfa Cezaevi'ne ardından da Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edildi.

'Tecrit son bulana kadar sürecek'

Baba İzzettin Başboğa, kızıyla yaptığı telefon görüşmesinin içeriğini şöyle aktardı: "Tüm cezaevlerinde var olan rutin sıkıntılar devam ediyormuş. Bunun dışında sürekli olarak yapılan aramalarda çarşaflarını ve nevresimlerini yırtmışlar. Koğuşlarındaki masalarını almışlar. Açlık grevlerinde verilmesi gereken limon, tuz ve şeker ihtiyaçları son 5 gündür hiç verilmiyormuş. Bunlara rağmen morali çok yüksek. Kızım, eylemlerini tecrit son bulana kadar devam ettireceklerini söyledi."

"Anne-baba olarak çocuklarımızın yaşamasını istiyoruz" diyen baba Başboğa, "Gayemiz çocuklarımızı en güzel şekilde yaşatmaktır. Fakat şu an kendi inisiyatifiyle bir karar verdiler. Bu zamana kadar çocuklarımızın verdiği tüm kararlarının arkasında olduk. Verdikleri bu karara da saygı duyuyoruz" dedi.

'Bir şeylerin değişeceğine inancım tam'

Ülkede ciddi sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Başboğa, "Hukukun olmadığı bir ortamda yaşıyoruz. Suriye sahasında yaşananlardan ekonomiye pek çok sorunla karşı karşıyayız. Türkiye'nin bir çıkış yakalaması gerekiyor. Bunu yapacak etkili bir muhalefet ise yok. Gündemi birileri belirliyor. Muhalefet ise o gündem ekseninde dönüp duruyor. Bu sıkıntılı süreci anlatabilmek, baskının kırılmasını sağlamak için açlık grevleri yapılıyor. Ben inanıyorum ki bu sıkıntılar aşılacak. Çünkü bu böyle gitmez. Bir şeylerin değişeceğine olan inancım tam" diye konuştu.

'Sıkıntıları aşmanın yolu taleplere yanıt vermektir'

Kendilerinin ve ilgili kurumların açlık grevlerini yeterince anlatamadıklarına değinen Başboğa, şunları söyledi: "Yıllardır ailesiyle, avukatlarıyla görüştürülmeyen bir kişi var. Bu kişinin üzerindeki tecrit kaldırılarak, görüşmelerin gerçekleşmesi gibi bir talepleri var. Bu insanlar bu talep için canlarını ortaya koydular. Ve bunu sürdürmekte kararlılar. Daha kötü olaylara sebebiyet vermemek için insanların sağduyulu olması gerekiyor. Sorumlular mutlaka kulaklarını açmalı. Tüm toplumun yaşadığı sıkıntıları aşmanın yolu taleplere yanıt vermek, cevap olmaktır."

Kaynak: MA / Melike Ceyhan


Etiketler : Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi, şeker verilmiyor, tuz, Tutuklulara limon, Açlık grevleri,