ABD’den Hakan Atilla’ya 10 yıl ticaret yasağı

06 May 2021

ABD, Eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'ya 10 yıllık ticaret yasağı getirdi. Kararın gerekçesi ise ‘İran’a yönelik yaptırımları delmek’ olarak açıklandı

ABD Ticaret Bakanlığı, eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'ya 10 yıllık ticaret yasağı getirdi. Kararın gerekçesi ise “İran'a yönelik yaptırımları delmek” olarak açıklandı.

Halkbank Genel Müdürlüğü görevini yaparken “İran'a yönelik yaptırımları delmek” suçuyla ABD'de tutuklanan Hakan Atilla, 28 ay hapis cezası yatmıştı. Atilla, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi tarafından Mayıs 2018'de 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Söz konusu Halkbank davası ise temyiz sürecinde devam ediyor. Bu kararın Atilla’nın hüküm giydiği tarih itibarıyla 10 yıl boyunca geçerli olacağı aktarıldı. Hakan Atilla’nın karara itiraz için 45 günü var.

Halkbank, bankaya yöneltilen “ABD’yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak”, “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı İran’a para transferleri yaparak ihlal etmek için komplo kurma”, “ABD bankalarını dolandırmak”, “ABD bankacılık ve finans sistemini dolandırmak amacıyla komplo kurmak”, “kara para aklamak”, “kara para aklamak amacıyla komplo kurmak” suçlamalarını reddediyor.

Ne olmuştu?

Hakan Atilla, tahliye sonrası ABD dönüşü eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından karşılanmıştı.

Atilla, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı iken gittiği ABD’de 28 Mart 2017’de tutuklanmıştı. Halkbank’ta çalışırken, İran’ın ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım ettiği için suçlu bulunan Atilla, 32 ay hapis cezasına çarptırılmış, 28 ay süren tutukluluğunun ardından tahliye edilmişti. Türkiye’ye dönüşte eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çiçeklerle karşıladığı Atilla, 22 Ekim 2019 tarihinde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı, bu yılın Mart ayında ise görevinden istifa etmişti. Hakan Atilla istifa kararını, ABD’deki Halkbank davası öncesi alması dikkat çekmişti.Karınca, BBC Türkçe, MA

 


Etiketler : hakan Atilla,