ABD'den bazı yaptırımları kaldırma kararı

11 Haz 2021

İran ile Viyana'da nükleer konulu müzakereler sürerken ABD'den 'yaptırımlar' konusunda sinyali geldi

ABD, 3 İranlı eski yönetici ve iki firmaya yönelik yaptırım kararlarını kaldırdı. Hazine Bakanlığı tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada “Bugün Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi ve Dışişleri Bakanlığı, daha önce İran’ın petrokimya ürünlerinin satışı, taşınması, pazarlanması ve temin edilmesi faaliyetlerinde yer almış 3 İranlı yönetici ve iki firmaya yönelik yaptırımları kaldırıyor” denildi.

Açıklamada ayrıca yaptırım uygulanan kişi ve kurumların durumları ve faaliyetlerinde değişiklik gözlendiğini ve yaptırıma konu olan faaliyetlerden uzaklaştıkları için yaptırım listesinden çıkarıldıkları ifade edildi. ABD hükümetinin bu konudaki taahhüdünün arkasında olduğu vurgulandı.

Hazine Bakanlığı Sözcüsü, haklarında yaptırım kararı kaldırılan 3 kişinin de artık İran hükümetinde görevli olmadıkları bu sebeple yaptırımların kaldırıldığını söyledi.

ABD’nin 3 kişi ve iki kuruma yönelik yaptırımları kaldırma kararının ardından petrol fiyatlarında ciddi düşüşler görüldü. Piyasalar, ABD ve İran’ın nükleer anlaşma konusunda uzlaşıya varması ve İran petrolünün yeniden pazara girmesi ihtimalini satın aldı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, bunun rutin bir durum olmasına karşın ABD’nin, anlaşma sağlanması halinde İran yaptırımlarını kaldırabileceğinin bir işareti olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price son olarak yaptığı açıklamada Viyana'da İran ile yürütülmekte olan müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini dile getirmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki nükleer müzakerelere nihai anlaşma sağlanana kadar devam edeceklerini söylemişti.

ABD eski Başkan Donald Trump’ın kararıyla 2018 yılında İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. 

WASHINGTON

 


Etiketler : İran'a ABD yaptırımı,