ABD Suriye Büyükelçiliği'nden 'Kürtler arası diyalog' açıklaması

15 Eyl 2021

ABD Suriye Büyükelçiliği, Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürtler arası diyalogu desteklediklerini yineleyerek, tüm taraflara birlikte hareket etme çağrısı yaptı 

ABD Suriye Büyükelçiliği, Kuzey ve Doğu Suriye’de ENKS (Suriye Kürt Ulusal Konseyi) ile Kürt Ulusal Birliği Partileri arasında devam eden görüşmelere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, ABD’nin Kürt partileri arasında geliştirilen diyalogu desteklediği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: “ABD Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood, ENKS ile Kürt Ulusal Birliği Partileri liderleriyle yaptığı görüşmede, Kürtler arası diyalogu desteklediklerini yineledi. Hood, Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan insanların karşı karşıya kaldığı sorunlara ortak çözümler bulunması için tüm taraflara birlikte hareket etme çağrısı yaptı.”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı ziyareti

 

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie'nin 10 Eylül günü Kuzey Doğu Suriye'ye özel bir ziyarette bulunduğu kaydediliyor.

Kulislere sızan bilgiye göre General McKenzie, Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile ABD'nin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi konusundaki tutumunu ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin Türkiye'ye etkileri konusunda kapalı bir görüşme yaptı.

Adının açıklanmaması koşuluyla Medya News'e konuşan bir kaynağa göre McKenzie, Abdi'ye ABD'nin DSG ile işbirliği ve desteğinin devam edeceğini söyledi.

McKenzie, toplantı sırasında DSG ve Afganistan ordusunun hiçbir şekilde birbirine benzemediğini, çünkü DSG'nin kendisini etkin şekilde organize ettiğini ve her türlü saldırıya direnebileceğini söyledi.

General McKenzie, Kuzey ve Doğu Suriye'deki siyasi yapı ve ortamın da Afganistan ile aynı bağlamda değerlendirilemeyeceğini, kendi öz örgütlenmesi ve dinamikleri olduğu görüşünü dile getirdi.

ABD güçlerinin, petrol kuyularının buradan bir gelir elde edebilecek IŞİD'in eline geçmemesi için Kuzeydoğu Suriye'deki petrol sahalarını korumaya devam edeceği kaydedildi.

ABD heyetinin Abdi'ye ABD'nin Suriye'nin geleceğiyle ilgili gelecekteki müzakerelerde Rojava Yönetimi’nin temsil edilmesini sağlamak çabalayacağını da ilettiği basına yansıdı. 

Köylere top atışları

ANHA'nın haberine göre TSK ve SMO ittfakı 15 Eylül sabahı Efrîn’e bağlı Şêrawa’nın Gundê Mezin Köyü'nü bombaldı.

Köye onlarca top atışı yapıldığı kaydedildi. Efrin’in Şera ilçesine bağlı İrşadiye ve Kefer Antun köylerine de topçu saldırısı oldu.

QAMİŞLO 


Etiketler : ABD Suriye Büyükelçiliği,