8 Mart’a gitmek suç mu?

17 Eyl 2021

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Dr. Larin Kayataş’ın trans kimliği nedeniyle doktorluk görevinden alınmasını Meclis’e taşıdı

Küresel salgın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle önceki gün son 24 saatte 262 kişi daha yaşamını yitirdi, 28 bin 118 yeni vaka tespit edildi. Salgında en ön saflarda mücadele eden hekimler ve sağlık çalışanları tükenme noktasına gelirken kendilerine yönelik baskıların son bulmasını istiyor. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi mezunu Dr. Larin Kayataş, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde zorunlu görev yaparken trans kimliği nedeniyle doktorluk görevinden atıldı. Yine Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı iki gün iş bırakma eylemi gerçekleştiren 800 aile hekimi hakkında soruşturma başlatıldı. Aynı zamanda birçok kentte hekimler yaşadıkları baskı ve ağır iş yükünden dolayı istifa etmek zorunda kaldı. Sadece Mersin’de bir ay içinde 50’ye yakın hekim ya istifa etti ya da emekli oldu. 

Anayasa’ya aykırı

Dr. Larin Kayataş’ın görevden alınmasını HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gülüm, Kayataş’a yapılanın hukuksuzluk olduğu kaydetti.

Gülüm’ün, Bakan Koca’ya yönelttiği sorulardan bazıları şöyle: 

o Dr. Larin Kayataş’ın doktorluk görevinden atılması Anayasa’nın 49. Maddesindeki çalışma hakkına aykırı değil midir?

o Dr. Larin Kayataş’tan 1 yıl içinde 3 kere savunma vermesini isteyen Disiplin Kurulu, neden özel hayatını ihlal eden ve doktorluk mesleği ve çalışma alanıyla alakası olmayan sorular sormuştur? Soruşturmanın bu yöntemlerle ilerlemesi hukuka aykırı değil midir?

o Doktorluk görevinden atılmasında Twitter paylaşımları da gerekçe gösterilen Dr. Larin Kayataş’ın ifade özgürlüğü niçin ihlal edilmiştir?

o Disiplin Kurulu niçin Dr. Larin Kayataş’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne gitmesini sorgulama konusu yapmıştır? 8 Mart eylemlerine gitmek suç mudur?

o Dr. Larin Kayataş’a karşı trans kadın olmasından kaynaklı nefret suçu işleyen ve mobbing uygulayanlar hakkında bir idari ve adli soruşturma başlatılacak mıdır?

o Dr. Larin Kayataş’ın hakkındaki hukuksuz kararın ortadan kaldırılması ve göreve iade edilmesi için bir girişiminiz olacak mıdır?

o LGBTİ+’ların çalışma haklarını engellenmek yerine sağlık kurumlarında yaşanan nefret ve ayrımcılığın önlenmesi için bir çalışmanız olacak mıdır? 

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : HDP Milletvekili Züleyha Gülüm,