7 ülkeden ‘Yeni kömür santrali yok’ çağrısı

26 Eyl 2021

Sri Lanka, Şili, Danimarka, Fransa, Almanya, Karadağ ve Birleşik Krallık’ın da aralarında bulunduğu bir grup ülke hükümeti, 1.5 derece hedefini ulaşılabilir kılmak için, BM İklim Zirvesi COP26 öncesi tüm ülkeleri yeni kömürlü santrallerinin inşaatını durdurma taahhüdü vermeye teşvik etmeyi amaçlayan “Yeni Kömür Santrali Yok Sözleşmesi”ni yapalım çağrısını duyurdu.

Destekler vurgulandı

İmzacı ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin, işçilerin ve toplulukların, sürdürülebilir ve ekonomik açıdan kapsayıcı bir şekilde kömürden elektrik üretiminden uzaklaşmak için desteğe ihtiyacı olduğunu kabul ediyor. BM Enerji, Energy Transition Council (Enerji Dönüşümü Konseyi) ve Powering Past Coal Alliance’ın (Kömür Sonrası Küresel Enerji İttifakı), bu sürece başlamak isteyen ülkelere destek vereceği belirtildi.

Türkiye’den sürpriz

AKP’li Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın BM’de yaptığı açıklamayla Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’te onaylayacağız açıklamasının bu desteklere göz dikmesinden kaynaklı olduğu belirtiliyor. Böyle bir karar alması halinde yaklaşık 3 milyar dolar desteğin ortaya çıkabileceği ve Türkiye’nin bu nedenle Meclis’te konuyu gündeme getireceği ifade ediliyor.

EKOLOJİ SERVİSİ

 

 

 


Etiketler : 7 ülkeden ‘Yeni kömür santrali yok’ çağrısı,