'60 milyon kişi daha aşırı yoksullaşacak'

20 May 2020

BM ve Dünya Bankası, koronavirüs nedeniyle küresel yoksulluğun derinleşeceği uyarısında bulundu. Dünya Bankası, 60 milyon kişinin daha salgın nedeniyle aşırı yoksulluk içine düşeceğini kaydetti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afrika’da milyonlarca kişinin ‘çok sert bir yoksulluğa doğru sürüklendiğini’ söyledi. Guterres, dünyaya Afrika ülkeleri için küresel dayanışma çağrısı yaptı.

Küresel salgının Afrika’da yoksullukla mücadelede sağlanan ilerlemeleri sekteye uğrattığına dikkat çeken Guterres, kıtada açlık, yetersiz beslenme ve hastalıklara karşı dayanıksızlığın yeniden artmaya başladığını söyledi.

Öte yandan salgına karşı hızlı tepki verdiklerine işaret ederek Afrika ülkelerini kutlayan Guterres, Afrika’da kayda geçen koronavirüs vakalarının ‘korkulandan daha az’ olduğunu ifade etti. Resmi verilere göre Afrika’da şimdiye kadar yaklaşık 88 bin kişi enfekte oldu, neredeyse 3 bin kişi korona virüsü nedeniyle öldü.

Dünya Bankası uyarısı

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre de dünya çapında 60 milyon kişi daha salgın nedeniyle aşırı yoksulluk içine düşecek. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, koronavirüs krizinin yoksullukla mücadelede ‘son üç yılda elde edilen başarılara darbe indirdiğini’ belirterek dünya ekonomisinin bu yıl yüzde beş oranında küçüleceği tahmininde bulundu.

Ekonomik küçülmeden de en çok yoksul ülkelerin etkileneceğini söyleyen Malpass, Dünya Bankası’nın şimdiye kadar koronairüs krizinin sağlıkta, ekonomide ve sosyal alandaki olumsuz etkilerine karşı 5 milyar 500 milyon dolar destekte bulunduğunu aktardı. Malpass diğer yandan donör ülkelere, yoksul ülkelere yardımlarını artırma çağrısında bulundu.

Kaynak: DW Türkçe


Etiketler : Dünya Bankası, BM, Yoksulluk,