5 zincir markete inceleme başladı

25 Eyl 2021

Erdoğan'ın açıklamaları sonrası 5 zincir marketteki ürünlerde 'fahiş fiyat artışı' yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün ABD'e yaptığı 'marketlere operasyon yapılacak' açıklaması doğrultusunda harekete geçildi. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, "5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir" denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı. 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtildi.

Bugün medyaya yansıyan bilgilere göre inceleme yapılacak zincir marketlerin ve sahiplerinin şunlar olduğu ifade ediliyor:

1. Mustafa Latif Topbaş - BİM

2. Yıldız Holding - ŞOK

3. Sabancı Holding - Carrefour

4. Turgay Aydın Holding - A101

5. Anadolu Grubu - Migros


Etiketler : Marketler Zinciri, Fiyat artışı,