45 aydır izne gidemeyenler var: İşçiler iş bıraktı

08 Eki 2021

Zafer İnşaat'ın Papua Yeni Gine'deki inşaatında çalışan işçiler aylardır maaşlarını alamadıkları için iş bırakma eylemi yapıyor. İşçiler, Zafer İnşaat'ın kendilerini tehdit ettiğini belirtiyor

EPOTEK Uluslararası İthalat Limited Şirketi aracılığıyla geçtiğimiz yıl Türkiye’den Papua Yeni Gine’ye çalışmak için giden inşaat işçileri aylardır maaş alamıyor. İnşaatın ana firması olan Zafer İnşaat, çalışan işçileri tehdit ederken, işçilerden bazıları 37 gündür iş bırakma eylemi yaptı. Eylemi sürdüren inşaat işçilerinden Fırat Sağlam, Papua Yeni Gine’de yaşadıklarını anlattı.

EPOTEK zarara uğradı

2020’nin Eylül ayında çalışmak için Papua Yeni Gine’ye giden Sağlam, ülkeye EPOTEK firması aracılığıyla gittiklerini ve Amerikan Konsolosluğu’nun oradaki yeni binasını inşa ettiklerini aktardı. Normal şartlarda maaşların EPOTEK tarafından ödendiğini belirten Sağlam, “Firmayla anlaşmamız iki, iki buçuk aylık bir süre içindi. Oraya gidince her şey değişti, işe başlama sürecimiz çok uzadı, problemler yaşadık ve tam 13 aydır Papua Yeni Gine’deyiz. Çalıştığımız inşaatın ana firması olan Zafer İnşaat, EPOTEK firmasını büyük zarara uğrattı ve EPOTEK maaşlarımızı ödeyemeyecek hale geldi” dedi.

Maaş vermediler oyaladılar

Tehlikenin farkında vardıktan sonra Zafer İnşaat’ın yöneticilerinden Önder Tümer ile görüşmeye gittiklerini belirten Sağlam, “EPOTEK’in zarar edeceğini ve maaşlarımızın ödenemeyeceğini söyledik ve bizi Türkiye’ye göndermelerini istedik” dedi. Firma yetkilisinin kendilerine “Sizin firmanız burada batabilir, bir kuruş para kazanmayabilir. Bu bizim ile sizin firmanın arasındaki mesele. Her koşulda biz mahkemelik olacağız ama Zafer İnşaat olarak siz işçilerin tüm hakkını biz ödeyeceğiz. Siz işinize devam edin” sözünü verdiğini aktaran Sağlam, kandırıldıklarını ifade etti. 

Sağlam, “Dört-beş ay maaşımızı onlar yatırdı, biz de maaşlarımız yattığı için devam ettik, sorun çıkarmadık ancak Nisan ayından sonra maaşlarımızı alamadık. Biz yine de buraya kadar gelmişken bekleyelim dedik. Geçtiğimiz aya kadar oyaladılar” ifadelerini kullandı.

37 gündür iş bırakma eylemindeler

Yaklaşık 40 kişilik bir işçi grubunun mağdur olduğunu ve kendisiyle birlikte bir işçinin daha 37 gündür iş bırakma eyleminde olduğunu belirten Sağlam, “Her gün bizi ‘Sizin başınıza bir şey gelirse biz sorumlu değiliz’ şeklinde tehdit ediyorlar ve yıldırma politikası uyguluyorlar. Mesela en ufak bir sorunda ya da kendi aramızdaki ufak tartışmalarda bile anında tutanak tutuyorlar. Yani bahane arıyorlar. Buradaki firmalar işçileri elinde tutabilmek için maaşların bir kısmını içeride bırakıyor. Eğer işçi gitmek isterse onu bu içerideki parasıyla tehdit ediyor” diye konuştu.

'Psikolojimiz bozuldu'

Zafer İnşaat’ın kendi çalışanlarına 2 bin 250 dolar maaş verdiğini belirten Sağlam, ancak işçilerinden 250 dolar kestiğini, bu kesintiyi “iş bitiminde toplu bir şekilde hem yıpranma payı hem de tazminat” adı altında gösterdiğini belirtti.  Bunun büyük bir sahtekarlık olduğunu söyleyen Sağlam, “Tüm işçiler bunun farkında ama Türkiye’deki ekonomik durum malum, ülkeye gitsek ne yapacağız diyorlar ve bu yüzden göz yumuyorlar. Şu an 15 saat çalışan arkadaşlar var ve bunun üstüne ek mesai talepleri oluyor. Bu taleplerde bulunan işçileri içeride kalan depozitoları ile tehdit ediyorlar. İçeride 10 bin doları olan, 45 aydır izne gelemeyenler arkadaşlar var. Şirket kılıf olarak gösterdikleri ‘disiplinsizlik’ suçlamasıyla mahkemeye verip içerideki paralarını kesebiliyor. Biz de haklarımızı savunamıyoruz, kimse hiçbir şey yapamıyor. Hepimizin psikolojisi bozulmuş durumda. Ancak çoğu arkadaş haklarını kaybetme riskinden dolayı mecburen ücret almadan çalışmaya devam ediyor” dedi.

Necati Yağcı da sırt döndü

 

Zafer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Necati Yağcı ile de görüşmek istediğini, defalarca mesaj attığını söyleyen Sağlam, “Kendisi Türkiye’de bilinen, ABD destekli inşaat projelerinin başında olan bir isim. Ayrıca hemşerim de olur fakat o da işçilere sırtını döndü” ifadelerini kullandı.

'Can güvenliğimiz yok'

Sağlam, yerel halkın dışarıdan gelen işçilere karşı kötü davrandığını ifade ederek, “Yolda yürürken gasp edilme olasılığımız çok yüksek, herkes tetikte. Geçen gün markete gittiğimde önümüzü kesip bıçak çektiler. Ayrıca şu an burada tüm işçiler ve firma yetkilileri de çok gergin, her an her şey olabilir ve can güvenliğimiz yok” şeklinde konuştu. 

Zafer İnşaat’ın proje müdürünün işçilerin yanına geldiğini ve tehdit ettiğini belirten Sağlam, “Bize, ‘Biletleriniz alacağız, buradan hemen gidin’ dedi. Biz de paramızı almadan hiçbir yere gitmeyeceğimizi söyledik. Bunun üzerine o da ‘Gitmezseniz vizenizi iptal ederim ve polise şikayet eder sizi zorla gönderirim’ diye tehdit etti” diye belirtti. Güçlerinin yettiği kadar direnmeye devam edeceklerini kaydeden Sağlam, milletvekillerinden, gazetecilerden, insan hakları derneklerinden ve tüm duyarlı kamu kuruluşlarından destek istedi.

ANKARA - MA


Etiketler : Papua Yeni Gine'de işçiler iş bıraktı, Zafer İnşaat,