4 tahliyeye itiraz reddedildi: Savcı üst mahkemeye başvurdu

24 Haz 2021

Kobanê Davasında tutuklu yargılanırken tahliye edilen Ayhan Bilgen, Can Memiş, Cihan Erdal ve Berfin Özgü Köse’nin yeniden tutuklanması için savcılığın yaptığı başvuruyu reddedildi. Ancak savcılık aynı talepler üst mahkemeye başvurdu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobani Davası’nın 15 Haziran’daki duruşmada mahkeme ara kararla yerine kayyum atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile HDP eski MYK üyeleri Can Memiş, Berfin Özgü Köse ve Cihan Erdal’ı adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

Katılan sıfatını almadıkları halde müşteki olan Emniyet Genel Müdürlüğü kararın verildiği oturumdan sonra görülen oturumda tahliye kararına itiraz etmişti.

Emniyetin ardından yine katılan sıfatı almadıkları halde müşteki olan İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile duruşma savcısı da tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık ise 18 Haziran’da mahkemeye sunduğu dilekçesine, atılı suçları işlediklerine dair somut deliller olduğunu iddiasıyla tahliye kararına itiraz etti.

Savcı kararlı

İtiraz taleplerini değerlendiren Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tüm tahliye itirazlarını, “itiraz talebi yerinde görülmedi” gerekçesiyle reddetti.

Bu karardan sonra savcılık 4 ismin tutuklanması için üst mahkeme olan 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Kobanê davası,