3 kişilik aileye 3 ayda 3 bin 533 liralık fatura kesildi

22 Eyl 2021

İzmir'de yaşayan 3 kişilik ailenin 3 aylık toplam elektrik faturası 3 bin 533 TL geldi. Aile üyeleri faturaların incelenmesini istedi, elektrik dağıtım şirketi önce faturayı ödeyin dedi

İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan Salman ailesi evlerine gelen elektirik fatursaı ile şok oldu. Aileye 3 ayda toplam 3 bin 533 TL'lik fatura kesildi.

İşsizlik ve ekonomik kriz ile boğuşan Salman ailesi, gelen yüksek miktardaki faturaları ödeyemiyor. MA'dan Hakan Yalçın'ın haberine göre aileye Temmuz ayında 550, Ağustos ayında bin 333 ve Eylül ayında ise bin  650 TL olmak üzere toplam 3 bin 533 TL elektrik faturası geldi.

Düzenli bir işi olmayan günübirlik ihtiyaç temelli işlerde çalışarak geçimini sağlayan Mehmet Şerif Salman, kendisine gelen Temmuz ve Ağustos faturalarını borç edinerek ödedi. Fakat gelen son faturayı ödeyecek durumu olmayan Salman, faturanın incelenmesi için elektrik dağıtım şirketine başvurdu. Ancak yetkililerin kendisiyle görüşmemesi üzerine son 2 ayda gelen yüksek miktardaki faturaları kurum önünde yırtarak, tepki gösterdi.

Önce faturayı ödeyin dediler

Üç kişilik bir aile olduklarını vurgulayan Salman, evinde sadece buzdolabı, televizyon ve süpürge makinası kullandığını belirtti. Buna rağmen faturanın yüksek gelmesinin normal olamayacağını dile getiren Salman, “Elektrik dağıtım şirketine giderek faturaların incelenmesini talep ettim. Ancak bana ‘önce faturanı öde. Ondan sonra şikayet dilekçesi yazabilirsin’ diyorlar. Bu kadar yüksek fatura yazılmasının sebebi nedir?” diye konuştu.

İnşaat, taksi şoförlüğü, meyve sebze halinde hamallık gibi günlük işlerle geçimini sağladığını aktaran Salman, şöyle devam etti: “Normalde 180- 200 TL civarında faturamız geliyordu. Bu kadar fazla elektrik faturası gelmiyordu. İşe çıkarsam günlük 100 TL para kazanıyorum. Gelen son elektrik faturasını ödeyemiyorum. Düzenli bir işim yok. Ekonomik krizden kaynaklı iş bulamıyorum. Nerden getirip vereceğim bu faturaların parasını?"

Yüksek oranda gelen faturalarla ilgili hukuki süreç başlatacağını da ifade eden Salman, şunları söyledi: “İktidar bu halka ne yapmak istiyor? Bu faturaları ödeyecek gücüm yok, ne kadar elektrik kullanmışım incelesinler? Kafalarına göre elektrik faturası kesiyorlar. Bu gidişatla halkı sokakları dökmeye mi çalışıyorlar? İş yok, para kazanmıyoruz. Ülke ekonomik kriz nedeniyle batıyor. İktidar halkın parasını nasıl çalarız derdinde. Sabrımız tükeniyor. Yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmiyorum.”


Etiketler : kriz, ekonomik kriz,