25 kentte kadınlar alanlara akacak

12 Kas 2021

HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yapacağı eylem ve etkinlik takvimini açıkladı. Kadınlar 25 Kasım startını Deniz Poyraz’ın katledildiği İzmir’de verecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bölge illerde yapacağı eylem ve etkinlik programı netleşti. Kadın Meclisi 25 Kasım’a gidilen süreçte çocuklara yönelik cinsel istismar, kadın katliamları ve özel savaş politikalarına dikkat çekecek. Kadınlar ayrıca, Diyarbakır’ın Dicle, Çınar Kulp, Hani ve Silvan ilçelerinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Start İzmir’de verilecek

Kadın Meclisi, 18 Kasım günü İzmir’de Onur Gencer’in düzenlediği ırkçı saldırıda katledilen Deniz Poyraz anısına çevre illerin katılımıyla kitlesel basın açıklaması düzenleyecek. 20 Kasım’da bölgede artan çocuklara ve kadınlara yönelik taciz ve tecavüz politikaları başta olmak üzere özel savaş politikalarına dikkat çekmek için Hakkari’de basın açıklaması yapılacak. Kadın Meclisi ayrıca 23 Kasım’da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşacağı grup toplantısında bir araya gelecek.

Sonuç bildirgesi: Şiddete karşı her yerdeyiz

HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında 10 Kasım’da düzenlediği toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Kadınlar bu yıl, 25 Kasım’da, “Erkek-devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz” şiarıyla alanlarda olacak. 

Bu yılki 25 Kasım eylemlerinin erkek-devlet şiddeti sonucu İzmir İl Örgütü binasında katledilen Deniz Poyraz’a atfedileceği belirtilen bildirgede, Kadın Meclisi'nin açılışını 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutlayarak yaptığı belirtildi. Bildirgede, “Rojava’da kadın öncülüğünde gerçekleşen devrimi kadınlar olarak selamlıyoruz. Kadın Meclisi toplantımızda, Kürt ve kadın düşmanı tek adam rejimine karşı farklılıklarımızla yeni yaşamı hep birlikte inşa edeceğimizin sözünü yineledik” denildi.

Kadınlar ‘temel güç’ oldu

Toplantıda kadınların, üçüncü yol siyasetini nasıl inşa edeceğinin tartışıldığına yer verilen bildirgede, “Kadınlar olarak üçüncü yol siyasetini önümüzdeki günlerde daha geniş tartışılması, inşasına dair bir yol haritasının belirlenmesi yaklaşımı açığa çıkmıştır. AKP-MHP erkek egemen ittifakının en ciddi saldırılarının kadın çalışmalarına ve kazanımlarına yöneltildiği bir süreci yaşadığımız tespitinde bulunulmuştur. Bu saldırılar karşısında ‘mağdur’ ve ‘makbul’  olmaktan ziyade yapılan saldırılara karşı kadınlar ayakta durmayı, mücadele etmeyi başardı ve erkek egemen iktidarı zorlayan temel güç oldu” ifadeleri kullanıldı.

Direnen kadınlara ceza

Sonuç bildirgesinin devamında şu ifadeler yer aldı: 

“İktidar, tam da bu yüzden direneni cezalandırma siyasetini derinleştirdi. Bugün, yıllardır kadın özgürlük mücadelesi yürüten TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen cezanın asıl sebebi bu direniştir. Yıllardır sistematik şiddet gören Çilem Doğan’ın özsavunmasına verilen ceza da budur. Başak Cengiz savunmasız olduğu için sokak ortasında katledilirken, Çilem Doğan’ın özsavunma hakkını kullandığı için cezalandırılması erkek iktidarın kadın düşmanlığının açık göstergesidir.”

Kadın ittifakının önemi

Erkek egemen iktidar, kadınların mücadelelerle elde ettiği kazanımlarına saldırmaya devam ediyor. Kadınların yaşam güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’ni gasp edenler, ‘Kim İstanbul Sözleşmesi diye başlayan bir cümle kurarsa onu en başta kadınlarımız tepki göstermelidir’ diyerek kadınları, kadınlarla karşı karşıya getirmek istemektedir. Kadınlar bu saldırılar karşısında kadın ittifakını kurarak kadın mücadelesini büyüterek en güçlü cevabı verecektir. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyecektir. Kadın Meclisimiz, 25 Kasım’da ‘Erkek-devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz’ şiarı ile alanlara çıkacaktır. Kadın emeğini yok sayan, sömüren ve kadınlara yoksulluğu dayatan erkek ittifaka karşı ‘Kadın yoksulluğuna hayır, kadınlar için adalet’ demekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bölgemizde yürütülen her türlü işgalci, sömürgeci savaş politikalarına karşı itirazımızı her alanda dile getireceğiz, adil ve onurlu bir barışı hep birlikte inşa edeceğiz. AKP-MHP iktidarını içeride ve dışarıda kadınların hayatını tecrit altına alan politikalara karşı özgürlüğü mücadeleyle kazanacağımızı bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz.”

Erkek egemenliğini yıkma zamanı

“Haklarımıza ve kazanımlarımıza yönelik saldırılara karşı zaman kadın özgürlük zamanıdır, AKP-MHP erkek egemenliğini yıkma zamanıdır, kadın ittifakımızı oluşturarak yeni yaşamı inşa etme zamanıdır. 25 Kasım’da alanlarda, meydanlarda ‘Erkek-devlet şiddetine karşı, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz’ deme zamanıdır.”

KADIN SERVİSİ


Etiketler : HDP Kadın Meclisi, HDP Kadın,