'2014 ihanetini unutmayacağız'

08 Nis 2021

Irak hükümeti ve KDP yönetiminin Şengal’eyönelik tehdit politikasına tepki gösteren Halep Mala Êzidiyan temsilcileri, Êzidî halkının 2014’teki ihaneti unutmadıklarını vurguladı

Şengal çevresine yerleşen Irak ordusu 2020 yılının Aralık ayından bu yana Êzidxan Asayişi’ni tehdit ediyor. Irak hükümeti ile Hewler yönetimi arasında imzalanan 9 Ekim 2020 Şengal anlaşmasının uygulanıp, özerk yönetim ve Asayiş’in tasfiye edilmesi isteniyor. Şengal’e yönelik yehditlere tepkiler sürüyor. ANHA’dan Arif Sıleman ve Mihemed Ebdo’nun haberine göre Halep’in Şêxmeqsud Mahallesi’ndeki Êzidî Evi (Mala Êzidîyan) yöneticileri KDP ve Irak hükümetine tepki gösterdi.

Herkesin Şengal’e sahip çıkması gerektiğini belirten Mala Êzidîyan Kadın Bürosu Üyesi Raniya Cafer şunları söyledi: “DAİŞ çeteleri 2014 yılında Şengal’e saldırdığında peşmerge ve Irak hükümet güçleri geri çekilmişti. Bugün imzalanan anlaşma 2014 yılındaki komplonun devamıdır. KDP yine Kürt halkının düşmanları ile ortaklaştı. KDP tamamen kendi çıkarlarını düşünüyor. DAİŞ’liler saldırdığında HPG, YPG ve YPJ halkı korumuştu. Bölgede bir huzur inşa edildi. Ancak karanlık bu güçler yine bu huzurlu ortamı bozmak istiyor. Şengal halkı komplolara karşı direnecek. Êzidxan Asayişlerini destekleyeceğiz. Êzidî toplumu kendi kazanımlarını koruyacaktır.” Mala Êzidîyan Gençlik Üyesi Cêlan Misto ise “Irak Hükümeti ve KDP’nin Şengal üzerindeki planlarını kınıyoruz. Kürdistan’ın dört parçasındaki gençlerin Şengal’e destek vermesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Katliamların tekrarlanmaması için...

Bu anlaşma ile bölgedeki istikrarın bozulmak istenildiğini belirten Êzidî Evi Eşbaşkanı Resul Musa ise, “Biz bu anlaşmayı kabul etmiyoruz. DAİŞ çeteleri saldırıp çocukları katlettiğinde, kadınları pazarlarda sattığında ihanet edenler bugün de Şengal’i koruyamazlar. Êzidîxan Asayişi’ni bölgeden çıkararak fitne yaratmak istiyorlar. Ancak biz direneceğiz. Katliamların tekrarlanmaması için mücadele vereceğiz” dedi.

HALEP


Etiketler : Şengal,