Türkiye'de ekonomik kriz: 2001'de yazar kasa, 2021'de meyve sebze kasaları

04 May 2021

Türkiye tarihinin en büyük tarımsal üretim krizini yaşıyor. Antalya'da sebze-meyve hallerinde alımlar durdu. Üreticiler marketlerin fırsatçılık yaptıklarını belirterek ürünlerini protesto amaçlı çöpe döktü. 

Türkiye'de koronavirüsünün de etkisiyle ekonomik kriz daha da derinleşti. Bu durum tedbirler ve hükümetin yeteri kadar yardım dağıtmaması nedeniyle başta esnafları ve üreticileri çok etkiledi. Geçiğimiz günlerde kıraathane işleten yurttaşların çay ocaklarını protesto amaçlı yola attığı görüntülerden sonra yaşanan iki tane intihar durumun vehametini ortaya koymaya yetti. Ancak iktidar bu konuda her hangi bir adım atmış değil. 

Bir yandan da üreticiler krizi en çok hisseden kesim arasında. Yurttaşlar, Türkiye tarhinin en büyük tarımsal krizinin yaşandığını söylüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin üreticiden patates alma girişimi de bunu engellemiş değil. Zira alınan patates oranının çok düşük olduğu patates üreticileri tarafından sıklıkla dile getirildi.

Bir başka sorun ise aracılar aracılığıyla zincir marketlerin fırsatçılık yapması. Özellikle düşük fiyatlarla aracılara verdikleri malların market fiyatlarını görünce şaşıran çiftçiler bu durumdan dolayı hükümeti önlem almdığı için eleştiriyor.

Son olarak Antalya'da, sebze-meyve üreticileri, kilosu 8-10 lira edecek ürünlerini 2 liradan satmaya hazır şekilde komisyonculara gitseler de, alım yapılmaması nedeniyle yetiştirdikleri sebzeleri protesto amaçlı çöpe döktü.

Bir üretici, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, çöpe giden ürünleri Türkiye'den bir zincir marketin kilosunu 1 liraya almaya çalıştığı biberi 13 liraya sattığını ve fırsatçılık yaptığını yazdı.

Üreticinin sosyal medyadan paylaştıkları şu şekilde oldu:

"Bu gördüğünüz rezalet tam da bugün gerçekleşti. Antalya’nın birçok ilçesinde sebze halleri mahsül alımını durdurdu. Çiftçiler 8-10 liraya satacakları ürünleri 2 liraya zararına satma pahasına hallere götürdü ama sonuç bu! Kendi emeklerini kendi elleriyle çöpe döktüler! Sadece benim ailem bir haftadır satmak için sırada beklediğimiz, zararına topladığımız 1 ton mahsülü çöpe döktü, hala ağaçların başında bekleyen tonlarca mahsül var. Bu insanların emeklerini çöpe döktürenler, üreticiye en ufak bir destek vermeden kapıları, pazarları kapatanlardır.''

Fırsatçı Migros sebze halindeki komisyonları arayıp zararına toplanan 2,5 lira satış fiyatı olan biberi 1 liraya verirseniz bilmem kaç ton alacağız pazarlığı yapıyordu. Migros’taki etiket fiyatı ise 13 lira, ON ÜÇ LİRA!

Hiçbir destekte bulunmadığınız, mahsülünden gelir elde edecekleri dönemde emeğini çöpe döktürdüğünüz üreticiler her şeyin fiyatının kat kat arttığı bu dönemde borçlarını kapatıp üretime nasıl devam edecekler? Bankalar kapımıza dayandığında siz nerede olacaksınız ey yönetemeyenler."

2001 krizi hatırlatıldı

2001 krizinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in önüne protesto amaçlı atılan yazar kasa görüntüleri yaşanan bu durumdan sonra sosyal medyada bir çok kullanıcı tarafından hatırlatıldı. 2001'de yaşanan devalüasyon sornası milyonlarca kişi işsiz kalmış bir çok banka batma noktasına gelmişti. Yaşanan o kriz Ecevit hükümetinin kaybetmesine neden olmuş AKP'nin seçilmesini sağlamıştı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : ekonomik kriz, Çiftçi,