2 milyon kişiye tahliye çağrısı

10 Tem 2018

Atom bombasından sonra bu kez sel felaketi Hiroşimayı vurdu. Son otuz yılın en büyük doğal afeti nedeniyle milyonlarca kişinin tahliyesi istendi

Japonya’da ülkenin batısında yaşanan aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketinde yaşamını kaybedenlerin sayısı 141’e ulaştı. Japonya büyük yıkıma yol açan sel felaketiyle boğuşuyor. Hiroşima ile birlikte bölgedeki diğer yerlerde yağışla şişen nehirler setlerini aştı. Ölümlerin büyük bölümü Hiroşima kenti ve çevresinde meydana geldi. Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga yaptığı açıklamada en az 10 kişinin de halen kayıp olduğunu ve arama çalışmalarının sürdürüldüğünü duyurdu. Yerel basın kaynakları ise sayının daha yüksek olduğu yönünde haberlere yer veriyor.

Başbakan gezileri erteledi

Bu arada Japonya Başbakanı Şinzo Abe de yaşanan doğal afet nedeniyle yurt dışı gezilerini iptal etti. Başbakan Abe’nin önümüzdeki günlerde sel felaketinden etkilenen bölgeleri ziyaret etmesi bekleniyor. Hükümetten yapılan açıklamaya göre arama kurtarma çalışmaları için ülke genelinde 70 binden fazla güvenlik personeli seferber edildi.

İki milyon kişi risk altında

Kurtarma operasyonlarına yardımcı olması için helikopterlerden de yararlanılıyor. Yüksek risk altındaki 2 milyon kişiye evlerini tahliye etmeleri için talimat verildi, en az 2 buçuk milyon kişiye de olası çökmelere karşı benzeri yönde çağrıda bulunuldu. Meteoroloji yağışların hafta başına kadar süreceği uyarısında bulundu.

HİROŞİMA


Etiketler :