2 ayda 500 kadına destek

09 Tem 2020

Açılmasının üzerinden henüz iki ay geçen Kars Kadın Dayanışma Merkezi, 500 kadına destek sağladı. Merkezin sosyal hizmet uzmanı ve sorumlusu Zehra, tüm kadınların ‘Mor Hat’ üzerinden kendilerine ulaşabileceğini söyledi istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kars Belediyesi, 6 Mayıs günü Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmişti. Açılışın ardından faaliyetlerine başlayan dayanışma merkezi, çok sayıda kadına ulaştı. Merkezin sorumlusu ve sosyal hizmet uzmanı Zehra Anli, merkezde yaptıkları çalışmaları anlattı. Kadına yönelik şiddetin yüksek artış gösterdiği bir süreçte merkezin açılışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Zehra Anli, merkezin açılışından bu yana 500 kadına ulaşarak destekte bulunduklarını söyledi. Açtıkları “Mor Hat”a da dikkat çeken Anli, kadınların bu hat üzerinden dayanışma merkezine ulaşabileceğini ekledi.

Her alanda destek

Kadın ve çocuklara yönelik Kars’ta herhangi bir merkezin bulunmadığını, bu nedenle kentte yaşayan kadınların dayanışma merkezine yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Anli, şöyle devam etti: “Merkezi açalı iki ay olmasına rağmen çok sayıda başvuru aldık. Kadınlara hukuksal, bireysel, psikososyal destek sunuyoruz. Diğer kentlerden de kendilerini öneren birçok destekçiyle kadınlar için iletişim halindeyiz. Pandemi sürecinde okulların kapatılması ve insanların evlerine çekilmesiyle kadınların iş yükü arttı. Görüştüğümüz bazı kadınlar ‘günde 3-4 kez yemek hazırlıyorum, en az 10 kez çay demliyorum ve servis yapıyorum’ dedi. Erkekler kendilerini tatmin etme durumlarını biz kadınlar üzerinde deniyor. Bu nedenle bağırıyor ve fiziksel şiddet uyguluyor. Pandemi sürecinde erkek eve girdiği için kadına yönelik şiddet daha fazla arttı.”

Her kentten başvurulabilir

Zehra Anli, 0472 223 44 79 numaralı Mor Hat’tı devreye koyduklarını bir kez daha yineleyerek, tüm kadınların bu hat üzerinden dayanışma merkezine ulaşabileceğini ve destek alabileceğini hatırlattı. Sadece Kars değil, Türkiye’nin her yerinden kadınlara yardımcı olabileceklerini de sözlerine ekleyen Anli, “Kadınlar, ‘Ben eşimden boşanırsam ne yaparım’ korkusu yaşıyor. İşte bu korkuyu yenmek için, kadınların yalnız kalmayacağını göstermek için bizler buradayız. Kadınların bize güvenmesi ve daha çabuk yol yöntem bulabilmesi için uzun süreli görüşleri sürdürüyoruz. Amacımız kadınların daha güçlü olduklarını ve yanlarında kalabildiğimizi anlamalarını sağlamak” diye konuştu.

KARS


Etiketler : Kars Kadın Dayanışma Merkezi, Mor Hat,